İngiltere'deki referandumdan beklenmedik şekilde Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı çıkmasıyla geçen hafta sert satış baskısı altında kalan dolar/TL'de yukarı yönlü baskı bu haftaya da taşınırken Rusya ve İsrail ile ilişkilerinde normalleşme beklentileri satış baskısını hafifletiyor.

Geçen hafta 24 Mayıs'tan beri en yüksek seviye olan 3.0015'e kadar yükselen kur, dün günü 2.93'ün hemen üzerinde tamamladı. Dolar/TL güne 2,93'e yakın başladı. İlerleyen saatlarde kur gevşedi ve 2,90 seviyesinin altını gördü.

İngiltere endişeleriyle geçen hafta 2.85'li seviyelerden sert yükselişle 3 seviyesini test etmesi ardından lokal yatırımcıların tek günde 1 milyar doları aşan döviz satışlarının da desteğiyle yönünü aşağı çevirmişti.

Bankacılar küresel piyasalarda Brexit sonrası endişelerin yakından takip edilmeye devam edildiğini belirtiyor.

Bankacılar TL'nin dün gelişmekte olan ülke para birimlerinden ruble ile birlikte pozitif ayrıştığına dikkat çekerek Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerinin normalleşebileceği beklentisinin ve lokal döviz satışlarının devamının bu gelişmede ana belirleyici olduğunu söylediler.

Önümüzdeki dönemde Rusya ve İsrail ile ilişkilerin ne kadar hızlı bir şekilde toparlanacağı ve bu yılki kayıpların ne kadarını telafi edebileceği yakından takip edilecek.

LOKALLER KURUN SEYRİNDE ETKİLİ

Bir diğer taraftan lokaller 200 milyar dolara yaklaşan döviz birikimlerinin bir kısmını dolar/TL'de yaşanan sert yükselişlerde kâr amaçlı satış fırsatı olarak değerlendiriyor.

Genellikle kur 2.80'e doğru yaklaştığında döviz alımlarına hız veren bireysel ve kurumsal yatırımcılar kurun 3 seviyesine doğru yükselmesi durumlarında ise yeniden TL'ye dönüyorlar.

Öte yandan İngiltere AB'den çıkış kararı öncesi 4.25 civarında seyreden sterlin/TL ise bu sabah itibarıyla 3.88 civarında seyrediyor.