İlişkili Haberler

Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu kırmasının ardından 3 seviyesini test eden ve daha sonra 2,96'ya kadar çekilen dolar/TL, gelişmekte olan piyasalardaki bozulmaya parelel olarak yeniden 3 lirayı aştı.

YAKLAŞIK İKİ AYIN ZİRVESİNDE

Dolar, bankalararası piyasada en son 5 Ağustos'ta gördüğü 3,01 seviyesine kadar yükseldi. Dolar daha sonra 3 lira sınırında dengelendi.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Dolar, Güney Afrika, Hindistan başta olmak üzere gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesiyle çıkışa geçti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın aralıkta faiz artışına işaret eden açıklamalarının dolarda güçlenmeye neden olduğu belirtiliyor.

Analistler, petrol fiyatlarının dünkü hızlı yükselişine karşın risk iştahının belirgin bir artış göstermediğini ve dolar endeksinin yatay bir seyir izlediğini belirtiyor. ABD, 2 ve 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin de iki gündür yükseliş eğiliminde hareket ettiğine dikkati çeken analistler, dolar/TL'nin 3,00 psikolojik direnç seviyesinin üzerinde kalıcı olması durumunda volatilitenin artabileceğini ifade ediyor.

Türkiye, Moody's'in not indirimi ardından bazı yatırımcılar için gerekli olan iki yatırım yapılabilir nottan birini kaybederken, kararın ardından dolar/TL illikit piyasada 3 lira seviyesini aşmıştı. Ancak daha sonra bu seviyeden yönünü aşağı çevirmişti.