Dünya 'en yüksek bina' ile tanışıyor

Burj Dubai geldi; 35 yıldır dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanını taşıyan, ABD’nin Chicago kentindeki 527 metrelik "Sears Tower" ikinci sıraya düştü.

04.01.2010 - 11:20

Dünya 'en yüksek bina' ile tanışıyor

818 metre yüksekliğindeki Dubai Kulesi (Burj Dubai) geniş güvenlik önlemleri altında açılıyor. Binanın yapı mühendisi Bill Baker, açılış töreni için bulunduğu Dubai'de yaptığı açıklamada, inşaat sürecinde ne kadar yükseğe çıkabileceklerinden emin olmadıklarını, nihai yüksekliğin kendileri için bir keşif ve öğrenme deneyimi olduğunu söyledi.
        
Baker, Dubai Kulesi'nin ilk tasarımlarında binanın 508 metre yüksekliğindeki Taipei 101'den 10 metre daha yüksek olmasının planlandığını da vurguladı.
        
Dubai polis müdürü Tümgeneral Muhammed Eid El Mansuri, açılışta aralarında keskin nişancılarla sivil polislerin bulunduğu 1000'den fazla polisin görev yapacağını ifade etti.
        
Yapımında 12 bin işçinin çalıştığı 160 katlı Dubai Kulesi'nin yapımına 2004'te başlandı ve ortalama 3 günde bir kat bitirildi.
        
Dünyanın en yüksek binası 4,1 milyar dolara mal oldu. Dubai emirinin şirketi Emaar Properties'in en iddialı projesi Dubai Kulesi'nin 150. katından sonrası çelik konstrüksiyon. Bu da gökdelene, betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırıyor.
        
Anten kulesiyle 818 metreye ulaşan Dubai Kulesi'nin en dikkat çeken özellikleri ise şöyle:        
- 95 kilometreden bile görülüyor.
        
- Gökdelenin 124. katı, dünyanın halka açık, en yüksek ve dışarıda terası bulunan gözlem katı.
        
- 160 lüks otel odası ve suite sahip.
       
- Binada 57 asansör, 1044 daire, 3000 araçlık yer altı park yeri var.
        
- Dış cephesini ve iki kanadını oluşturan cepheyi kaplayan cam panellerin sayısı 28 bin 261.
        
- Dubai Kulesi için 330 bin ton metre küp beton döküldü, 39 bin ton çelik kullanıldı, 22 milyon saat çalışıldı.
    
'SEARS TOWER' BİRİNCİLİĞİ KAYBETTİ
Burj Dubai’nin yapılmasının ardından, 35 yıldır dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanını taşıyan, ABD’nin Chicago kentindeki 527 metrelik "Sears Tower" da ikinci sıraya düştü.


Üçüncülükte ise Tayvan’daki "Taipei 101" kulesi bulunuyor.

DAHA BÜYÜKLERİ GELİYOR
Gelecek sene yapımına başlanacak olan 'Mile-High' kulesi bin 600 metre, birkaç sene sonra yapımına başlanacak olan 'M.O.T.H.E.R.' kulesi ise bin 321 metre olarak öngörülüyor.

TAM 4 BİN METRE
Tokyo’da, 2050 yılında yapımı tamamlanması beklenen "X-Hız 4000" gökdeleni ise 4 bin metre yüksekliğinde olacak...


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...