'Merkez müdahalesi kurtardı'

Kuyumculara göre Merkez müdahale etmeseydi, dolar 2,5'u Euro ise 3,5'u geçecekti.

01.02.2014 - 15:56

'Merkez müdahalesi kurtardı'

Düzce Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Sezen, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) dövize doğrudan müdahalesine ilişkin, "Merkez Bankası müdahale etmeseydi altın 100 lirayı, dolar 2,5 lirayı, Euro ise 3,5 lirayı geçmişti. Müdahale iyi oldu fakat yetersiz kaldı" dedi.

Sezen, daha önce geçen aralık ayı ortalarında ve yılbaşından sonra altın fiyatlarının yerinde sayacağını, en azından yükselmeyeceğini öngördüklerini söyledi.

Öngördükleri gibi söz konusu dönemde altının gram fiyatının 80 liraya kadar düştüğünü ve o seviyede kaldığını dile getiren Sezen, İstanbul merkezli operasyon sonrası dolar kurunun aşırı yükselmesinin, altın fiyatlarını da yüksek gösterdiğine dikkati çekti.

Aslında altın fiyatlarının artmadığını, dolar kuru arttığı için yükselmiş görüldüğünü savunan Sezen, şöyle konuştu:

"Bu sene kış mevsimi ve seçimlerden dolayı altın fiyatlarının yükselmeyeceğini ve yatırım yapılmaması gerektiğini söylemiştik. 17 Aralık sonrası gelişmeler nedeniyle söylediklerimize ters bir durum oldu. Bundan sonra görünen o ki altının fiyatı dolara bağlı. Merkez Bankası müdahale etmeseydi altın 100 lirayı, dolar 2,5 lirayı, Euro ise 3,5 lirayı geçmişti. Müdahale iyi oldu fakat yetersiz kaldı. Daha fazla müdahale edilmesi gerekir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...