Mehmet Şimşek: Türkiye'ye etkisi olumlu olur

Davos Zirvesi'nde NTV/CNBC-e ortak yayınında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarının Türkiye'ye etkisinin olumlu olacağını söyledi.

cnbce.com 22.01.2015 - 14:08

Mehmet Şimşek: Türkiye'ye etkisi olumlu olur

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Davos Zirvesi'nde CNBC-e Genel Yayın Yönetmeni Servet Yıldırım'ın sorularını yanıtladı.

Şimşek, Avrupa Merkez Bankası (AMB kararlarının etkisinin Türkiye'ye olumlu olacağını düşündüğünü söyledi.

Şimşek, "AMB'nin tahvil alımlarının Türkiye'ye etkisi olumlu olur. 2015-2016'da Fed de para politikasında normalleşmeye gitmeye başladı zaten, faiz artırımına başlayacak. Avrupa ekonomisinin iyileşmesi de Türkiye için olumlu olur. Dolayısıyla sermaye akımları ve Türkiye'ye fon akışı anlamında Türkiye'yi olumlu etkiler" dedi.

''FED'İN FAİZ ARTIŞI ERTELENEBİLİR''

Maliye Bakanı Fed'den beklentilerini ise "ABD ekonomisi iyi gidiyor ama önemli olan bunun devam edip edemeyeceği... ABD tek başına küresel ekonomiyi sürükleyebilir mi, en önemli soru işareti bu. Doların değer kazanması da ABD ekonomisini sınırlayabilir. Fren görevi görebilir. ABD bunu devam ettiremezse muhtemelen faiz artışını öteleyebilir. Bu konuda ortak bir pozisyon yok" şeklinde açıkladı.

''PETROLDEKİ DÜŞÜŞ OLUMLU YANSIYACAK''

Petrol fiyatlarına ilişkin olarak ise Şimşek, fiyatların düşmesinin esas sebebinin arz fazlası olduğunu belirtti. Şimşek, petrol fiyatlarının 60 dolar olmasının dahi, cari açığa, ekonomiye etkisinin olumlu olacağını kaydetti.

Şimşek, petrol fiyatlarının etkisinin Türkiye için olumlu olacağını ifade etti.

Maliye Bakanı Şimşek, petrol fiyatlarındaki düşüşün tam olarak akaryakıta yansıtılamadığını belirterek "Benzinde maktu vergi olması nedeniyle petroldeki düşüş tam olarak fiyata yansımıyor. Petrol fiyatında düşüş KDV gelirlerini 3-3,5 milyar TL azaltır. Akaryakıttaki vergileri yüksek tutmanın uzun vadede faydası var" dedi.

Şimşek 2015 yılına ilişkin olarak ise "2015 yılında da biz bütçe dengelerini tuttururuz. Bizim cari açığımız azalacak, cari açık yüzde 3,5-4 aralığına inebilir" diye konuştu.

Mehmet Şimşek, bu hafta veya en geç haftaya turizm sektörüyle biraraya gelerek sorunlarını konuşacaklarını ifade etti. Yolsuzluğa karşı mücadele kapsamında da konuşan Şimşek, "Rant vergisinin tamamı belediyelere gidecek" değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, kamuda israfı azaltacaklarını, vergide adaleti sağlamaya çalışacaklarını belirtti. G-20 dönem başkanlığı konusunda ise Maliye Bakanı Şimşek, "60-70 trilyon dolarlık yatırım ihtiyacı var. 57 trilyon dolarlık ihtiyaç var, dönem başkanlığımızda buna öncelik vereceğiz" şeklinde konuştu.

Şimşek, G-20 dönem başkanlığı süresince Türkiye'nin damga vuracağını söyledi. Şimşek "Düşük faiz ortamını dünya için yatırım hamlesine dönüştürebiliriz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...