Yellen: Faiz kadameli olarak artabilir

Fed Başkanı Yellen, "Nominal faiz oranları tarihi düşük seviyede, zaman içerisinde kademeli olarak artabilir" mesajı verdi.

Anadolu Ajansı 10.02.2016 - 17:37

Yellen: Faiz kadameli olarak artabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, “ABD’deki finansal şartlar, son dönemde varlık fiyatlarında yaşanan büyük çaplı düşüşler, güçlenen dolar ve artan borçlanma maliyetiyle büyümeyi daha az destekler hale geldi. Bu gelişmeler kalıcı olursa ekonomik faaliyetleri ve iş gücü piyasasını baskılayabilir.” dedi.

Yellen’ın ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yapacağı sunumun metni yayınlandı.

ABD ekonomisinin genel durumu ve uygulanan para politikasına ilişkin bilgilerin yer aldığı metinde, Yellen’ın geçen temmuz ayında yaptığı bir önceki sunumdan bu yana tam istihdam doğrultusunda ilerleme sağlandığı belirtildi.

Yellen, hazırladığı sunumda işsizlik oranının ocak ayında yüzde 4,9’a gerilediği ve bunun birçok Fed yetkilisi tarafından normal seviye olarak kabul edildiğini aktardı.

Metinde iş gücü piyasasındaki güçlenmenin ılımlı ekonomik büyümeye eşlik ettiğini anlatan Yellen, ABD’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) geçen yıl yüzde 1,75 civarında artış gösterdiğini bildirdi.

“FİNANSAL ŞARTLAR BÜYÜMEYİ DESTEKLEMİYOR”

Yellen’ın ayrıca zayıf küresel büyüme ve güçlenen doların ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini belirttiği metinde şu değerlendirmelere yer verildi:

“ABD’deki finansal şartlar, son dönemde varlık fiyatlarında yaşanan büyük çaplı düşüşler, güçlenen dolar ve artan borçlanma maliyetiyle büyümeyi daha az destekler hale geldi. Bu gelişmeler kalıcı olursa ekonomik faaliyetleri ve iş gücü piyasasını baskılayabilir.”

Bununla birlikte, artan istihdam ve ücretlerin reel gelirleri yukarı çekerek tüketici harcamalarını destekleyeceğini öngören Yellen, küresel büyümenin de yurt dışında uygulanan genişleyici para politikaları sayesinde zamanla yükseleceğini kaydetti.

KADEMELİ FAİZ ARTIŞI VURGUSU

Sunum metninde uluslararası gelişmelerin ABD ekonomisi için risk teşkil ettiğini belirten Yellen, bunların başında, Çin’in büyümesindeki sert düşüş ve yuanın değerindeki sert düşüşlerle belirsizleşen döviz kuru politikasının geldiğini vurguladı.

Yellen’in bu belirsizliğin küresel piyasalardaki dalgalanmaları artırdığına işaret ettiği metinde, emtia fiyatlarındaki sert düşüşe de değinilirken,”Düşük emtia fiyatları, ihracatçı ülkelere ve özellikle kırılgan yükselen piyasa ekonomilerine ilişkin finansal baskıyı artırabilir” görüşüne yer verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) tüm uluslararası gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğini vurgulayan Yellen, sunum metninde para politikasına yönelik değerlendirmelerde de bulundu.

Yellen, metinde ayrıca Fed’in para politikasında kademeli bir yol izleneceği görüşünü koruduğu ve bunun ılımlı büyümeyi ve istihdamı desteklemeye devam edeceği ifade etti.

Fed’in geçen aralık ayında gerekli şartların sağlanması sonucu faiz oranını yüzde 0-0,25 aralığından yüzde 0,25-0,50 aralığına yükselttiğini hatırlatan Yellen, bu noktada, “Faizlerdeki artışa rağmen para politikası destekleyici olmayı sürdürüyor. FOMC, ekonomik şartların federal fonlama oranında sadece kademeli artışlara izin vereceğini öngörüyor. Ayrıca, Komite faiz oranının uzun bir süre daha uzun vadeli normal seviyelerin altında kalmaya devam etmesini bekliyor” ifadelerini kullandı.

Yellen'ın aynı zamanda para politikasının önceden ayarlanmış bir programa değil verilere dayanacağının altını çizdiği metinde bu yıl kaç faiz artışı yapılacağına yönelik herhangi bir yorum yer almadı.

Analistler, Yellen’ın sunum metninin beklenene yakın olduğuna işaret ederken, 15-16 Mart tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısının faiz artışı için hala masada yer aldığı öngörüsünde bulundu.

Fed Başkanı Yellen, sunumunun ardından Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayacak.

Sayfa Yükleniyor...