Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Alibey ve Kuyucak köyleri arazisinde kalan Zafer Havalimanı yapılacak alanda otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurulması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Bu havalimanının sadece Kütahya'ya değil, Uşak ile Afyonkarahisar'a da hizmet edeceğini ve İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes havalimanlarından sonra Türkiye'nin dördüncü büyük havalimanı olacağını belirten Eroğlu, şunları söyledi:

''Bu havalimanı, uluslararası uçuşlara da açık olacak. Zafer Havalimanıyla ilgili her şey tamamlandı, ancak ne kadar zorlu işleri başardığımızı anlatsak roman olur. İstimlakından arazilerin takasına, ilave ödeneğe, şartnamenin hazırlanmasına kadar orada nelerle karşılaştık ama hepsi çözüldü.

Gerçekten muhteşem bir havalimanı olacak ve ihalesi 1 Martta yapılacak. İş adamlarımıza tavsiye ediyorum. Güzel bir havalimanı, yolcu garantisi var ve burada sadece yolcu değil, kargo taşımacılığı da çok önemli hale gelecek. Çünkü bu bölgede üretilen kara ya da demir yoluyla İstanbul'a, İzmir'e gitmeyecek, doğrudan yurt dışına ihraç edilecek. Anadolu'dan yurt dışına gidecek mallar da buradan dağıtılacak.''

KÜTAHYA-BALIKESİR KARA YOLU
Eroğlu, Kütahya-Balıkesir kara yolunun bir an önce tamamlanması için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Müteahhitlere talimat verdiklerini ve ''yürüyebildiğiniz kadar yürüyün, para sıkıntısı yok'' dediklerini dile getiren Eroğlu, tamamlanması gereken 90 kilometre yolun bir kısmının bu yıl biteceğini, hatta biten kısmın kaplamasının yapılacağını belirtti.

Eroğlu, bu yolu çok önemsediklerine işaret ederek, ''Bu yoldan sadece Kütahya'dan Balıkesir'e ulaşma söz konusu değil, Çanakkale'de boğaz köprüsü yapılınca Avrupa'dan gelen İstanbul'dan değil, Edirne ve Çanakkale güzergahından geçip Balıkesir, Kütahya, Afyonkarahisar üzerinden Antalya'ya ulaşacak'' diye konuştu.