5 maddede yeni Türkiye-Rusya ilişkileri

Anadolu Ajansı, ntv.com.tr

Türkiye-Rusya ilişkileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün yaptığı görüşmenin ardından yeni bir sayfaya taşındı.

 • 1

  YENİ DÖNEM İÇİN BİR YOL HARİTASI

  YENİ DÖNEM İÇİN BİR YOL HARİTASI

  Türkiye-Rusya ilişkileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün yaptığı görüşmenin ardından enerji alanında atılacak adımlar ve ekonomi alanındaki kısıtlamaların kaldırılacağına yönelik açıklamalarla "tarihi öneme sahip" yeni bir sayfaya taşındı. 

  Erdoğan ve Putin, iki ayda üçüncü kez bir araya gelirken, uzmanlar, görüşmenin Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesiyle başlayan süreçte "yeni dönem için bir yol haritası" niteliğinde olduğunu belirtiyor. 

 • 2

  Lider ve bakanların yaptığı görüşmelerin ana gündem maddesi ise ekonomik ilişkiler oldu. Görüşmelerde enerjiden savunma sanayine, uzay teknolojisinden tarıma, turizmden kültüre birçok konu ele alınırken, ikili ilişkilerde tam olarak normalleşme sürecinin tamamlanması için ilave çaba gösterilmesi konusunda da mutabık kalındı. 

  Enerji alanında atılacak adımlar ve ekonomi alanındaki kısıtlamaların kaldırılacağına yönelik açıklamalarla iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelecek dönemde hız kazanması bekleniyor.

 • 3

  1- AKKUYU NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ'NDE ÇALIŞMALARA DEVAM

  1- AKKUYU NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ'NDE ÇALIŞMALARA DEVAM

  Türkiye açısından sadece yeni nükleer güç anlamına gelmeyen Akkuyu Nükleer Santrali Projesi ile aynı zamanda, yeni sanayi branşı da ortaya çıkacak. Proje, personel yetiştirme ve teknolojiyi de kapsıyor. Rusya'da halihazırda 200'ü aşkın Türk öğrenci eğitim alırken, gelecek günlerde nükleer güç uzmanı olacak gençler ilgili kurumlarda eğitim de görecek. 

  Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin gerçekleştirilmesi için 2010 yılında Rusya Federasyonu ile hükümetlerarası anlaşma imzalanmıştı.

  Bu arada, Türkiye'nin gelecek yıllarda elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu nükleer enerjiden karşılaması hedefleniyor. 

 • 4

  2- TÜRK AKIMI'NDA İMZALAR ATILDI

  2- TÜRK AKIMI'NDA İMZALAR ATILDI

  Rusya doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan "Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi" için hükümetler arası anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksander Novak tarafından imzalandı.

  İki hattan oluşacak proje, toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye'ye uzanacak ve Türkiye'nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanıyor. 

 • 5

  Anlaşma çerçevesinde, bu alanda iş birliğinin geliştirilmesi kapsamında Türkiye'ye doğal gaz indirimi sağlanması konusunda mutabık kalınmıştı.

  Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, ilk kez Aralık 2014'te Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından duyurulmuştu. 

 • 6

  3- TÜRKİYE-RUSYA ORTAK YATIRIM FONU KURULUYOR

  3- TÜRKİYE-RUSYA ORTAK YATIRIM FONU KURULUYOR

  İstanbul'daki görüşmeler kapsamında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev arasında bir ortak bildiri de imzalandı.

  Ortak bildiri, Türk ve Rus teknik heyetlerinin çalışmalarıyla oluşturulan ve Türkiye'ye yönelik ticari ve ekonomik yaptırımlar başta olmak üzere iki ülke ticaretinin önündeki engellerin tespiti ve ortadan kaldırılması, ortak yatırım fonu oluşturulması ve ulusal paralarla ticaretin artırılması gibi önemli konuları kapsıyor.

 • 7

  Bildiride, 5-8 Ekim'de iki ülke teknik heyetleri arasında 3'üncü tur müzakereleri gerçekleştirilen hizmet ticareti ve yatırımlar anlaşması da yer aldı. Anlaşma müzakerelerinin 2017 sonuna kadar sonuçlandırılması hedefleniyor.

 • 8

  4- TÜRK NARENCİYESİ RUS PAZARINA GERİ DÖNECEK

  4- TÜRK NARENCİYESİ RUS PAZARINA GERİ DÖNECEK

  Rus hükümetinin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2016 itibarıyla Rusya tarafından ithalatı yasaklanan bazı ürünlerin tekrar ithal edilebilmesine olanak sağlayan kararname Başbakan Dimitri Medvedev tarafından imzalandı.

  Türkiye’den taze veya kuru portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve erik ithalatına getirilen kısıtlamalar kaldırıldı.

  Rusya, 1 Ocak 2016 itibarıyla Türkiye'den domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil, tavuk ve hindi eti ürünlerinin ihracatını yasaklamıştı.

 • 9

  5- TURİZMDE YENİ DÖNEM

  5- TURİZMDE YENİ DÖNEM
  Liderlerin görüşmesinde, Türkiye ile Rusya arasında karşılıklı kültür ve turizm yılları yapma teklifi getirildiği, bu önerinin desteklendiği ve ilgili bakanların bu konuda çalışma yapacağı da belirtildi.

  Bu arada, Türkiye ve Rusya arasında başlayan normalleşme süreci kapsamında bir süre önce başlayan charter seferlerinin, zor bir yıl geçiren turizm sektörüne gelecek dönemde hareketlilik getirmesi bekleniyor.