Boğaz'ın meşhur yalıları

İşte Boğaz'ın en meşhur yalıları

 • 1

  Ahmet Afif Paşa Yalısı

  Ahmet Afif Paşa Yalısı
  Onlar Boğaz'ın en meşhur yalıları... Hem maddi değerleri hem de eşsiz manzaralarıyla milyonları kıskandırıyor. İşte onalrdan biri... Sarıyer’deki yalının fiyatı 40 milyon lira. İstinye Mahallesi Köybaşı Caddesi’ndeki yalı, iki parselden oluşuyor. 21 parselde yer alan 2 bin 242 metrekare yüz ölçümüne sahip tarihi yalıda, zemin kat, 2 normal kat, çatı katı ve çatı arası bulunuyor. 22 oda ve sofası var, toplam 1250 metrekare kapalı alana sahip. Yalı ‘Binbir Gece’ dizisinin çekildiği yer olarak da gündeme gelmişti.
 • 2

  Erbilgin Yalısı

  Erbilgin Yalısı
  İstanbul Boğazı'nın en pahalı yalıları arasında yer alıyor. 100 milyon dolar fiyat biçilen, 127 yıllık bir tarihi olan yalı; toplam 4 katlı ve 64 odası bulunuyor. Duvarları 22 ayar altın varak rokoko işlemeler ile kaplı. 60 metre uzunluğunda bir rıhtıma sahip. Kıbrıslı Yalısı'ndan sonra Boğaziçi'nin en uzun rıhtımına sahip yalısı olarak bilinen yalı 2808 metrekare bahçe içinde, 3630 metrekare kullanım alanlı. 00 metrekare taban oturumu var.
 • 3

  Tahir Paşa Yalısı

  Tahir Paşa Yalısı
  Beykoz Paşabahçe'de yer alan 7 bin 634 metrekarelik yalı arsası, 47.5 metre rıhtım boyuyla Boğaz'ın en uzun rıhtımlı yalıları arasında yer alıyor. Andonaki Yalıları ile Tevfik Paşa Yalısı arasında kalan yalı, bin 800 metrekarelik taban oturumuyla da en büyük yalı olma özelliğine sahip. Arsada biri 2 katlı diğerleri tek katlı 4 adet yapı ve 100'ün üzerinde ağaç bulunuyor. Bahçede sonradan yapılmış bir de tenis kortu var.
 • 4

  Alp Yalısı

  Alp Yalısı
  Sarıyer Kefeliköy Caddesi üzerindeki yalı; bodrum, zemin ve üçü normal olmak üzere toplam 5 kattan oluşuyor. 600 metrekare arsa üzerinde 100 metrekare taban oturumlu yalının 3 araç kapasiteli otoparkı mevcut. Üçüncü dereceden tarihi eser olan, Hacı Osman Bayırı’nın denize ulaştığı kesimde Boğaziçi’nin Karadeniz çıkışına doğrudan cephesi bulunan yalı kuzey tarafından 1. derece eski eser stilinde diğer bir tarihi yalıyla komşu vaziyette.
 • 5

  Aslanlı Köşk

  Aslanlı Köşk
  Toplam altı yapıdan oluşan Aslanlı Köşk, İstinye 1060 ada, 55 pafta üzerinde 4 ve 218 nolu olmak üzere iki ayrı parsel üzerinde kurulu. Bahçesiyle birlikte yaklaşık 10 bin 200 metrekare arsa alanı üzerinde bulunuyor. 8 bin 721 metrekere arsa alanlı 218 nolu parseldeki ana binası olan köşk, bin 173 metrekare kullanım alanına sahip. Köşkün değeri 150 milyon dolar.