Piyasaları bu hafta neler bekliyor?

ntv.com.tr

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayı toplantısına ilişkin tutanaklarının ardından küresel piyasalardaki dolar talebinin artmasıyla 3,11 TL’nin üzerine çıkarak yeni bir rekora imza atan dolar yeni haftada da 3,09'un üzerinde seyrediyor. İşte bu hafta doların kaderini belirleyecek ve ekonomi gündeminde yakından takip edilecek gelişmeler...

 • 1

  TCMB EKİM AYI FAİZ KARARI

  TCMB EKİM AYI FAİZ KARARI
  Haftanın en önemli gündem maddesi perşembe günü TCMB'nin açıklayacağı ekim ayı faiz kararı olacak. Dolardaki yükselişin ardından Merkez Bankası'nın nasıl bir adım atacağı merak ediliyor.
  Beklenti Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında faiz indirimine devam edeceği yönünde.
 • 2

  Merkez Bankası eylül ayında üst üste yedinci kez faiz koridorunun üst bandında indirime giderek yüzde 8 buçuktan yüzde 8,25'e çekmişti.
 • 3

  AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI

  AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI
  Dışarıda ise piyasaların gözü perşembe günü açıklanacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Başkan Mario Draghi'nin yapacağı açıklamalarda olacak. Avrupa Merkez Bankası'nın varlık alım programını azaltmayı tartıştığına dair gündeme gelen haberler piyasalarda heyecan yaratmıştı.

  Bankanın faizlerde değişiklik yapması beklenmiyor.
 • 4

  ÇİN'İN 3. ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARI

  ÇİN'İN 3. ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARI
  Bu hafta ayrıca Çin'in üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Ekonomik büyümenin değişmeyerek yüzde 6,7'de kalması bekleniyor.
 • 5

  ABD'DE 3. ÇEYREK BİLANÇOLARI

  ABD'DE 3. ÇEYREK BİLANÇOLARI

  ABD cephesinde ise, 3. çeyrek bilançoları gelmeye devam ediyor.

  ABD'li uluslararası yatırım bankacılığı ve finansal hizmet şirketi Bank of America'dan yapılan açıklamada, 2016'nın üçüncü çeyreğindeki net karın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artış göstererek 4,96 milyar dolar olduğu belirtildi. Goldman Sachs ve Morgan Stanley de bilançolarını açıklayacak büyük bankalar arasında yer alıyor.

 • 6

  ÜÇÜNCÜ MÜNAZARA BEKLENİYOR

  ÜÇÜNCÜ MÜNAZARA BEKLENİYOR
  8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerine günler kala Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı Donald Trump ile Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton'un son kez karşı karşıya gelmesi bekleniyor.