Fatih Terim: Zamanımız az, işimiz çok

Ntvspor

Galatasaray'da teknik direktör olarak 4. dönemine 3-1'lik Göztepe galibiyetiyle başlayan Fatih Terim, karşılaşmanın ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.

 • 1

  Galatasaray'da teknik direktör olarak 4. dönemine 3-1'lik Göztepe galibiyetiyle başlayan Fatih Terim, karşılaşmanın ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.
 • 2

  Maçı değerlendiren Terim; "Ali Sami Yen'de beni çok güzel karşıladılar. Seyirciler ve oyuncularım bana çok güzel bir hediye verdiler, Bu oyuncuların zaferi, oyuncuların özverisi. İki günde çok şey yapacak halim yok. Ufak tefek dokunuşlar olmuştur. Son 7 maçta 4 maç mağlup olmuş bir takımdan bahsediyoruz; bunun adı da Galatasaray. Pek alışkın değil Galatasaray. Bu durum morale tesir ettiği gibi, bütün hayata da tesir ediyor. Galatasaray pek alışkın değil. Onu hallettiğimiz için memnunum."
 • 3

  "Tamer Tuna'yı çok tebrik ediyorum, iyi bir takım yapmış. Duran topların en kötüsü, duran topların en iyisine karşı oynadı ve biz duran toptan gol attık, düşünebiliyor musunuz? İlk yarı çok da beklemediğimiz bir şey görmedim. Bu atmosfer içinde biraz zorlanacaklarını tahmin etmiştim. İkinci yarı gelecekten bası pasajlar gösterdi oyuncularım. Galatasaray takımı oyunun kontrolünü elinde bulundurmalıdır. Galatasaray takımı kendi kalesinden ileride oynamalıdır. Muhakkak beklemek taktik anlayıştır ama bu her zaman olmamalı. Özellikle rakip sahada oynamalıyız. Galatasaray oyunu ve topu elinde tutmalıdır. "
 • 4

  Fatih Terim şunları söyledi:

  "Devre arasında 1-2 eksik yerimiz var, oraya muhakkak bir şey yapmalıyız. Bugün sağ ayaklı biriyle, sol beke çıkıyoruz. Martin Linnes'in oynamadığı yer yok. Eksikleri tamamlayacağız. Üçlü orta saha ile başladık, fakat maalesef, Belhanda olmadı. Onu biraz daha ileri sürünce, sanki orada... Ona verdiğim görev topun onda kalması ve bizi de taşımasıydı."
 • 5

  "Birçok oyuncumuzu da kazanacağız. Yasin'i, Sinan'in, Selçuk'u da kazanacağız. Sabri'ye de sevindim. Galatasaray kendisine hizmet etmiş değerlere sahip çıkmalıdır. Kolay kaybeden bir takım olmayacağız. Şampiyonluğa oynayan bir takımın oyuna ağırlığını koyması gerekir. Bugün bir pasaj ve bir mesaj verdi oyuncular, biz bunu oynayabiliriz diye. 1-2 eksiğimiz var, benden önce de harekete geçmişler. Bu hiçbir zaman kulübü sıkıntıya sokacak bir şey olmayacak, bunun için de tüm arkadaşlıklarımızı, tüm kredimizi kullanacağız."
 • 6

  "Bugün bir pasaj ve bir mesaj verdi oyuncular, 'biz bunu oynayabiliriz' diye. 1-2 eksiğimiz var, benden önce de harekete geçmişler. Bu hiçbir zaman kulübü sıkıntıya sokacak bir şey olmayacak, bunun için de tüm arkadaşlıklarımızı, tüm kredimizi kullanacağız."
 • 7

  "Antalya'dan sonra takım olarak bu oyunu hepimiz oynayacağız. Giren, çıkan, surat, kapris değil. Bir takım olarak herkes burada görev yapacak. Zamanımız az ama işimiz çok. Bazılarını göndereceğiz, bazılarını yeni alacağız, bunlara çabuk karar vermek lazım. Bugün Hakan Balta olsa, sol bek oynamıştı. Bugün 12 senesini vermiş Hakan Balta'yı burada gördüğüm için son derece memnunum. Kendi malınızı kötüleyemezsiniz. Mümkünse kendi malınızı genç taıkam göndermek yerine parlatarak göndermekte yarar var. Habire 'al-para ver' olur, o zaman da bir şey kazanamazsınız."
 • 8

  Sarı-kırmızılı ekipte 4. dönemine Göztepe maçında başlayan Fatih Terim, müsabaka sonrası düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Oyuncularım ve taraftarlarımız bana güzel bir 'hoş geldin' dediler. Tekrar burada olmak ve galip gelmek çok güzel." dedi.
 • 9

  "GALATASARAY BİR SENEDE 4 MAÇ YENİLMEMELİ"

  "GALATASARAY BİR SENEDE 4 MAÇ YENİLMEMELİ"
  Göztepe maçı öncesi takımla sadece 2 antrenman yapabildiğini aktaran Terim, "Dolayısıyla tüm başarı oyuncularıma aittir. Ben çok fazla bir şey yapmadım. Onları tebrik ediyorum. İlk yarı çok da iyi oynadığımız söylenemez. İkinci yarı ise oyunun belli bölümlerinde çok önemli mesajlar verildi. Son 7 haftada 4 yenilgi alan takımın birden kolay dönüşünü kimse bekleyemez. Endişeler var, moraller bozuk, hoca değişmiş, baskı mevcut. Hepsini atlattık. Galatasaray, ancak bir senede 4 maç yenilmeli. İkinci yarıda, oynayacağımız oyunun mesajını verdiler." diye konuştu.
  Kendisi için yoğun bir çalışma döneminin başlayacağına anlatan tecrübeli teknik adam, "Ekibimle tüm teknik konuları masaya yatıracağız. Tüm camia olarak, tüm Galatasaraylılar olarak, güzel günlere beraberce yürümeliyiz. İnşallah birlikte yürüyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.
 • 10

  "DEVRE ARASI ÇAY MOLASI OLMAMALI"

  "DEVRE ARASI ÇAY MOLASI OLMAMALI"
  Brezilyalı savunma oyuncusu Maicon'un, devre arasında yaptığı motivasyon konuşmasına değindiğinin aktarılması üzerine Fatih Terim, "Önce bir taktik değişiklik yaptım. Küçük bir dokunuş vardı. İyi gitmeyenler vardı oyun içinde. Artı, büyük takımların reaksiyonunun böyle durumlarda olacağını aktardım. Esas işi onlar yaptı. Devre arası, antrenörler için çay molası olmamalı. Orada bir şeylere dokunmalı, bir şeyleri değiştirmelidir. Bugün bizi sıkıntıya sokan asıl şey, kimi hazırlamaya kalksak, bir sakatlık haberi geldi. Bugünkü gibi hiç karar değiştirdiğimi hatırlamıyorum." ifadelerini kullandı.
 • 11

  "KIRAN KIRAN BİR LİG"

  "KIRAN KIRAN BİR LİG"
  Tecrübeli teknik adam, ligin üst sıralarındaki takımların gücüne dikkati çekerek, "Kıran kırana bir lig geçiyor." dedi.

  İlk 6 sıradaki takımın sonuna kadar mücadeleyi götüreceğini düşündüğünü söyleyen Terim, "Rakiplerimiz bu hafta puan kaybetti. Biz de kaybedebiliriz. Gönül ister ki kaybetmeyelim ama futbolda her şey var. Bizim iyi oyunla kazanmamız önemli. Şampiyonluklar kolay gelmiyor. Büyük özveriler, mücadeleler ister. Yolumuz çok uzun ve zorlu. Bunun için tüm camiamız birlikte yürümeliyiz. Hepimizin taşın altına elini sokması lazım. İyi günlere gideceğiz inşallah." şeklinde görüş belirtti.
 • 12

  Ligdeki rakiplerinin güçlü kadrolara sahip olduğunu belirten sarı-kırmızılı teknik adam, "Pardon deme lüksümüz yok. Tüm maçlarımızı iyi oynayacağız. Bir puan bizi tatmin etmeyecek. Üç puan için sıraya gireceğiz. Bunu bir alışkanlık haline getirmemiz lazım. Benim en çok kızdığım şeylerden bir tanesi, yenilgiye reaksiyon göstermemek, onu kabullenmektir. Bazen iyi değilsinizdir ama kaybederken de Galatasaray taraftarının gurur duyacağı bir takım olmalı orada. Tüm mesele budur. İşimiz zor ve rakiplerimize saygı duyuyoruz. İnşallah bize gösterilen teveccühü hak ederiz." ifadelerini kullandı.
 • 13

  "HEYECANSIZ OLMAZ. YAŞAMADAN OLMAZ"

  "HEYECANSIZ OLMAZ. YAŞAMADAN OLMAZ"
  Tecrübeli çalıştırıcı, yeniden göreve gelmesinden dolayı duyduğu heyecana da dikkati çekerek, şunları kaydetti:
  "Heyecansız olmaz. Yaşamadan olmaz. İçinizdeki coşku biterse, başka mevkiye çekilmek zorundasınız. Bu tutkuyu kaybetmemek lazım. Benim hem futbol tutkum hem de Galatasaray tutkum var. İkisi bir araya gelince böyle bir enerji ortaya çıkıyor. Allah bunu kaybettirmesin. Benim bir hayatım ailem, bir hayatım futbol, bir hayatım da Galatasaray. Hepsi bir araya gelince, heyecan ve coşku dorukta oluyor."
 • 14

  Yardımcı antrenörler için çalıştığını ve sarı-kırmızılı kulüpte daha önce de bir kez teknik adam olarak görev alan Taffarel'le görüşme halinde olduğunu anlatan Terim, "Hepsini birkaç gün içinde halletmeye çalışacağım. İlk olarak Taffarel'i bitirmeye çalışıyorum. Başka planlarım, değişik düşüncelerim var. Galatasaray'a hizmet etmiş, benimle yürümüş, yerli ve yabancı birçok değerli arkadaşımız var. Başkan ve yönetimle konuşup, onları bir araya getirmeyi düşünüyorum. En önemlilerinden biri Taffarel. Onu bir getirebilirsek önce, yakınlarda bir yerde hepsini yan yana koyacağız." şeklinde konuştu.
 • 15

  "BEN OLSAM SABRİ'Yİ GÖNDERMEZDİM"

  "BEN OLSAM SABRİ'Yİ GÖNDERMEZDİM"
  Fatih Terim, Göztepe formasıyla mücadele eden Sabri Sarıoğlu'na maç öncesi plaket verilmesi ve taratfarların onu tribüne çağırmasıyla ilgili duyduğu memnuniyeti aktardı.

  Galatasaray'a emek verenlere vefa gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Terim, "Bu da güzel bir jesttir. Sabri bunu hak etmiştir. Ben olsam Sabri Sarıoğlu'nu göndermezdim açıkcası. Kötü de oynasa burada kalırdı. Büyük camialar, sembolleriyle ayakta durur. Ben ilk oynattığım için değil, Sabri buna layık bir çocuk." değerlendirmesinde bulundu.
 • 16

  EBOUE YORUMU

  EBOUE YORUMU
  Öte yandan, mali sorunlar yaşadığı basına yansıyan eski sarı-kırmızılı oyuncu Emmanuel Eboue'ye de değinen Terim, "Soyunma odasında bana söylediler ve öyle haberim oldu. Elimizden ne gelirse yaparız. Arkadaşlarımız inceliyorlar zaten." diyerek sözlerini tamamladı.