Emoji sevdası faturanızı kabartabilir

ntv.com.tr

Kullanıcıların duygularını kelimelere ihtiyaç duymadan ifade etmelerine imkan sağlayan emoji kuşkusuz son döneme damgasını vurdu. Shigetaka Kurita tarafından 1990'ların sonunda yaratılan emoji, özellikle son yıllarda artan akıllı telefon kullanımı ile birlikte küresel bir fenomene dönüştü. Ancak milyonlarca akıllı telefon kullanıcısının favorisi olan ifadelerin kullanımı telefon faturanızı kabartabilir.

 • 1

  Kullanıcıların duygularını kelimelere ihtiyaç duymadan ifade etmelerine imkan sağlayan emoji kuşkusuz son döneme damgasını vurdu. Shigetaka Kurita tarafından 1990'ların sonunda yaratılan emoji, özellikle son yıllarda artan akıllı telefon kullanımı ile birlikte küresel bir fenomene dönüştü.
 • 2

  Ancak milyonlarca akıllı telefon kullanıcısının favorisi olan ifadelerin kullanımı telefon faturanızı kabartabilir.
 • 3

  Telefondan gönderilen mesajlara eklenen emoji'ler eski model cihazlarda fotoğraf olarak algılandığı için ekstra bir ücretin alınmasına sebep olabiliyor.
 • 4

  Başka bir deyişle WhatsApp gibi online mesajlaşma uygulamalarında görülmeyen ama mesajlaşırken yaşanan bu olay neticesinde sistem emoji'leri, yazıdan ayrı bir fotoğraf olarak algılıyor ve mesaj MMS olarak algılanıp ona göre ücret alınıyor.
 • 5

  Popüler tüketici sitesi Moneysavingexpert.com, bu durumun Samsung Galaxy S1, S2, S3 ve S4'ün yanı sıra bazı eski iPhone modellerinde de görülebileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor.
 • 6

  Pek çok GSM şirketi, kullanıcılarına paket hizmetler sunarak alınan ücretle doğru orantılı olarak belirli sayıda mesajlaşma hakkı veriyor. Bu gibi durumlarda kullanıcıları doğrudan etkilemeyen emoji kullanımı, faturalı hattı bulunan ve eski model bir akıllı cihaz kullanan kişilerin faturasına ekstra ücret olarak yansıyor.
 • 7

  Site, cihazla birlikte gelen emoji'ler haricindeki ifadelerin kullanılmasının da faturaya yansıyabileceği uyarısında bulunuyor.
 • 8

  Emoji kullanımının faturaya yansımaması için oldukça basit bir çözüm öneren site, kullanıcıların WhatsApp ve Facebook Messenger gibi uygulamaları tercih etmesini öneriyor.