Çocuk istismarına ortak tepki: Leyla ve Eylül'ü katledenler kınandı

DHA

Leyla ve Eylül'ün öldürülmesinin ardından tüm yurtta protestolar düzenleniyor.

 • 1

  Türkiye'nin dört bir yanından çocuk istismarına tepkiler yükseliyor. 

 • 2

  Antalya Kemer'de, Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Gül'ün eşi Neşe Gül öncülüğünde, çocuk istismarı ve kaçırma olaylarına tepki için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe Başkan Mustafa Gül ile özel rehabilitasyon merkezinin engelli çocukları ve çok sayıda Antalyalı katıldı. Yürüyüşe katılanlara, üzerinde ağzı ellerle kapatılmış çocuk resmi, altında '#SUSMA' yazısı bulunan tişörtler dağıtıldı.
 • 3

  Kemer Belediyesi önünde toplanan grup, Liman Caddesi'nden başlayarak, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Ellerinde 'Çocuk tecavüzüne, istismarına hayır', 'Bedenime dokunma', 'Gizem', 'Ceylin', 'Leyla', 'Eylül' yazılı dövizler taşıyan grup üyeleri, yürüyüş sırasında 'Bedenime dokunma', 'İstismara hayır', 'Tecavüze hayır' sloganları attı.
 • 4

  Meydanda toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Neşe Gül, caydırıcı kanunlar çıkarılarak, çocuk istismarına son verilmesi gerektiği söyledi. Gül, çocukların güvenliğini artırarak, en ağır cezaların uygulanacağı kanunları en kısa zamanda beklediklerini belirterek, ülke olarak bu konuya duyarsız kalınmaması gerektiğini vurguladı.
 • 5

  'DAHA KAÇ MASUM ÇOCUK KATLEDİLMESİ GEREKİYOR?'

  20 Şubat günü yaptıkları basın açıklamasının ulusal kanallarda yer aldığını hatırlatan Gül, "Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çocuk istismarı için en ağır cezanın getirileceğini dile getirdi. Fakat hala caydırıcı yaptırımlar veya kimyasal hadım uygulamasını boş verin, sadece araştırmayla kaldı. Aradan 4,5 ay ve genel seçim geçti ve yine çocuklarımızı koruyamadık. Eylül gitti. Leyla için ise dualarımız fayda etmedi. Caydıramadık canileri. Leyla'nın annesi günlerce 'Kızım sütten başka bir şey içmez. Ona süt verin' feryatlarını ettikçe yüreklerimiz parçalandı ve anneye malum olmuş ki boncuk gözlüsü aç bırakılarak katledilmişti. Daha kaç masum çocuğun sapıkça emeller için canice katledilmesi gerekiyor?" diye konuştu.
 • 6

  'ARTIK MAHKUMLARDAN MEDET UMUYORUZ'

  Daha kaç anne- babanın yüreğine, ölünceye kadar çekeceği evlat acısının düşeceğini soran Gül, "Bu ülkede bir cümleyle seçim tarihleri değişiyor, UBER kaldırılıyor, LYS kaldırılıyor. 'Kimyasal hadım, ağırlaştırılmış müebbet uygulayın' cümlesini kurmak neden bu kadar zor? Bizler anne ve babalar ancak yürüyüş yapıp, basın açıklaması yapıp, tepkimizi dile getirebiliyoruz. Ne yazık ki kahrolarak, diyorum ki artık içerideki mahkumlardan medet umuyoruz" dedi.
 • 7

  İZMİR'DE DE PROTESTO

  İzmir'deki tarihi Kemeraltı Çarşısı girişinde bir araya gelen Kemeraltı Esnaf Derneği üyeleri, bazı sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Anatolian Soldiers, 35 army, İzmir Motosiklet Kulübü ile İzmir Chopper isimli motosiklet kulüpleri açıklama yaparak çocuk istismarına karşı önlem alınmasını istedi.

 • 8

  Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, son bir hafta içerisinde Ankara Polatlı'da 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'dan, ardından da Ağrı'da Ramazan Bayramı'nın 1'inci günü kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'den acı haber geldiğini hatırlatarak, tüm Türkiye gibi kendilerinin de bağrının yandığını kaydetti.
 • 9

  Kaya, "O evlatlarımızın basına yansıyan fotoğrafları aklımızdan çıkmıyor. Öfkemiz büyük. Çocuklarımızın yüzüne baktığımızda Ankara'daki Eylül'ün, Ağrı'daki Leyla'nın yüzünü görüyoruz. Bu vakalar artık son bulsun istiyoruz. Başka aileler evlat acısı çekmesin istiyoruz. Aynı şey bizim evlatlarımızın başına gelir mi korkusuyla yaşamak istemiyoruz" dedi.
 • 10

 • 11

  AMASYA'DA DA, EYLÜL VE LEYLA'YI KATLEDENLER KINANDI

  Amasya’da Eğitim Bir-Sen Amasya Şube Başkanlığı Türkiye’nin yüreğini yakan Eylül ve Leyla cinayetlerini, düzenledikleri basın açıklaması ile kınadı.

 • 12

  Eğitim Bir-sen Amasya Şube Başkanlığına bağlı sendika üyeleri Yavuz Selim Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklaması ile Türkiye’nin içini yakan çocukların kaybolması, istismar edilmesi ve 8 yaşındaki Eylül ve 4 yaşındaki Leyla’nın katledilmesi nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Eğitim Bir- Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı'nın okuduğu açıklama şöyle:

 • 13

  "Ülkemizde son günlerde çocuklarla ilgili kayıp, istismar ve katledilme haberleri geliyor ve tüm ülkeyi büyük kaygıların eşiğine getirdi. Önce Ankara Polatlı'da kaybolan 8 yaşındaki Eylül ve akabinde Ağrı'da, Ramazan Bayramı'nın 1'inci günü kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'den vahşet kokan acı haberler aldık. Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor sosyal medya tepkisinin dışında hiçbir adım atılmıyor.
 • 14

  Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor. İki masum evladımızın ardarda gelen ölüm haberlerinin tüm ülkede, toplumun her kesiminde yarattığı üzüntü ve öfke hepimize bazı gerçekleri çok çıplak bir şekilde gösterdi. Savunmasız masum çocuklara dönük her türlü şiddet, istismar ve katledilme olaylarının toplumda yarattığı sorgulamanın temelinde, yitirdiğimiz bu evlatlarımızla birlikte toplumdan iyilik, merhamet ve vicdanın da eksildiği gerçeğidir.
 • 15

  Eğitim-Bir-Sen olarak yarınımıza umut olan çocuklarımızın korunması için her türlü çabanın bir parçası olduğumuzu bir kez daha deklare ediyor ve bu olayların bir daha yaşanmaması için önleyici tedbirlerin kamu STK işbirliği ile etkin bir şekilde geliştirileceğine inanıyoruz. Bu vesile ile bu menfur olayı kınıyor, evlatlarımızın kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, ayrıca yargı ve yasal düzenleme süreçlerinin yakın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz."
 • 16