Kılıçdaroğlu, sanatçılarla bir araya geldi

ntv.com.tr

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Şişli Hilton Bomonti Otel'de sanatçılarla bir araya geldi.

 • 1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Şişli Hilton Bomonti Otel'de sanatçılarla bir araya geldi.
 • 2

  CHP Lideri, bir bölümü basına kapalı olan toplantıda sanatçıların sorularını yanıtladı.
 • 3

  Sanatın topluma aydınlık getirdiğini belirten; sanatçıların baskıyı kabul etmediğini ve her zaman özgür olması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu'nun sözlerinden öne çıkanlar şöyle:
 • 4

  16 Nisan halk oylamasıyla bir parti devleti oluşturulmak isteniyor. Cumhurbaşkanı, yardımcıları partili olacak. Bakanlar, müsteşarlar, valiler, kaymakamlar, müftüler partili olacak. Partili olmayan kişiler, toplumun dışına itilecek.
 • 5

  Hitler modeli var, Mussolini modeli var, eski komünist parti modelleri var. Aşağı yukarı aynı model getirilmek isteniyor. Bu toplumun nefes
  damarlarını daraltacak gibi görünüyor. Sadece sanatçılar değil, iş dünyası, işçiler bundan rahatsız olmak zorunda.
 • 6

  Öyle yetkiler veriliyor ki bir kararname ile pek çok şey değişebilir. Bu yetkilere karşı ne kadar direnebileceğiz ve Türkiye nereye gidecek?
  Sonu belirsiz bir yolculuğa çıkmış olacağız. 80 milyon nereye gittiği belli olmayan ve freni de olmayan bir otobüse bineceğiz 'evet' çıkarsa.
 • 7

  'Hayır' çıkması, hayırlı olacak. Hayırın çıkması halinde, herkes yerinde kalacak. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve bürokrasi yerinde kalacak ve böylelikle halkın demokrasiye bağlılığı dünyaya ilan edilmiş olacak.
 • 8

  'Evet'in çıkması halinde ne olacağı hiç belli değil. Freni olmayan bir otobüse 80 milyon binmiş olacak. Sonu çok tehlikeli. Kişiye ve döneme
  göre bir değişiklik yapmayacağız.
 • 9

  15 Temmuz darbe girişiminin kontrollü bir darbe girişimi olduğu... Oldu tabii, bunu bilmeyen var mı Allah aşkına. Defalarca bizim grup başkan vekilleri bunu dile getirdi, biz dile getirdik, bütün bunların hepsi söylendi ama önümüzdeki süreçte 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkması lazım. Parlamentoda kurulan darbe komisyonunun çalışması engellendiği için çıkmadı. Belli bürokratların gelip ifade vermesi, açıklama yapması gerekiyordu. Onlar engellendi.
 • 10

  Sanatçılar bana 'Nasılsınız?' diye sordu. İyiyim. Sinir bozucu saldırılarla karşı
  karşıyayım bu doğru. Hatta bu gün bana 'ulan' demiş. 'Ulan' diye başlamış sonra düzeltmeye çalışmış. İyice bozuldu sinirleri, öyle
  anlaşılıyor ama size sözüm var, asla cevap vermeyeceğim. Kısır tartışmaların bu ülkeye fayda getirmediğini görmemiz lazım.
 • 11

  Halk oylaması için anket yaptırmadıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, başka çevrelerin yaptırdığı anketlerde hayır oylarının önde olduğunu ileri
  sürdü.