Aşkın en 'doğal' hali

Aşkın doğadaki hali

 • 1

  Aşkın en 'doğal' hali

  Aşkın en 'doğal' hali
  Drakula,Kazıklı Voyvoda, Bir Avuç Yaşam, Çokeşliler Tarikati,Şempanze Gerçekleri gibi merak uyandıran birçok konuyu mercek altına alan National Geographic Türkiye, Şubat ayı sayısında Hayvanlar aleminin çok özel ve güzel anlarını okuyucularıyla buluşturuyor. 'Doğada Aşk' fotoğraf albümü aşkın en doğal haliyle National Geographic Türkiye Şubat sayısında...
 • 2

  Aşkın en 'doğal' hali

  Aşkın en 'doğal' hali
  Eşine sadık leylekler, naz yapan yılanlar, romantik akbabalar, kur dansı yapan flamingolar, çift cinsiyetli salyangozlar ve kalplerine giden yol midesinden geçen kelebekler... Doğada pek çok tür, üremek ve neslini sürdürebilmek için eş seçmeden önce bazen romantik, bazen vahşi, bazen de karmaşık kur yapma yolları deniyor. Kimi kokusunu yayarak, kimi bir çınar yaprağı ya da balıkla, kimi parlak tüylerini göstererek, kimi de dans ederek karşı cinsin dikkatini çekmeye çalışıyor.
 • 3

  KARA AKBABA(Aegypius monachus)

  KARA AKBABA(Aegypius monachus)
  Karşılıklı temizlenmek erişkin kara akbabalar için hem bir kur davranışı hem de çiftin birlikteliğini ve bağını güçlendirici bir davranış olabilir. Bu güçlü bağ, tekeşli bir tür olan kara akbabalarda uzun yıllar devam edebiliyor. Türkiye’de nadir görülen türler arasında yer alan bu yırtıcılar, kur yapmaya ocak, şubat aylarında başlıyor. Mart–temmuz arasında üreyen kara akbabalar, sert görüntülerinin aksine son derece romantik kuşlar. Öyle ki üreme öncesi kur davranışları, yavrular yumurtadan çıktıktan sonra da devam edebiliyor.
 • 4

  FLAMİNGO(Phoenicopterus ruber)

  FLAMİNGO(Phoenicopterus ruber)
  Flamingoların bahar aylarındaki kur dansı, Kuğu Gölü balesinin bazı figürlerini andırır. Dişi ve erkek flamingolar suda yürürken, başlarını birbirinin ters yönünde sağa ve sola çevirerek kur yaparlar.
 • 5

  FLAMİNGO(Phoenicopterus ruber)

  FLAMİNGO(Phoenicopterus ruber)
  Bu davranışlarıyla eş arayışı içinde olduklarını belli ederler. Birbirlerini etkilemenin en önemli yollarından biri kanatlarının üstündeki kırmızı–pembe rengi göstermeleridir. Bir yıl boyunca sadık kalacakları sevgililerini ararken erkekler kalın, dişiler tiz bir sesle “ga–gak” sesi çıkarır. Ayaklarının uzun olması flamingoların çiftleşmesi için bir dezavantaj sayılabilir. Bu nedenle çiftleşme sırasında dişi genellikle başını suya sokarak dengesini bulmaya çalışır.
 • 6

  İSPİNOZ(Fringilla coelebs)

  İSPİNOZ(Fringilla coelebs)
  Gösterişli renklere sahip bir giysi insanlarda kadınların çekici görünmesini sağlayabilir. Ancak kuşlarda durum farklı. Pek çok kuş türü gibi ispinoz erkekleri de parlak tüyleriyle dişinin dikkatini çekmeye çalışır. Dişi ispinozun rengi ise daha donuktur. Erkek ispinoz uzun uzun öterek flört etmeye başlar ve dişi onu uzaktan izler. Sonra birbirlerine yaklaşmaya başlarlar. Yakınlaştıkça sesle ilgili sinyallerin yanında görsel bazı sinyaller de kullanırlar. Erkek, göğsündeki parlak kırmızı tüyleri kabartarak sağlıklı yavrular için ne denli uygun bir eş olduğunu göstermeye çalışır. Ve dişinin kabul etmesiyle çiftleşme gerçekleşir. Erkek ve dişileri farklı yerlerde kışlayan ispinoz çiftleri sadece üremek için biraraya gelir.
 • 7

  FRANSIZ EVERESİ (Cupido alcetas)

  FRANSIZ EVERESİ (Cupido alcetas)
  Adını arka kanat alt yüzündeki kuyruğun hemen yanında bulunan kenar beneğindan alan Fransız everesinin erkeklerinin kanat üstü mavi, dişisi ise kahverengidir. Bu kelebekler eşlerini besinlerinin çevresinde ararlar. Bu nedenle özellikle Abant Gölü ve çevresinde, yonca gibi baklagillerin olduğu yerlerde Fransız everesini eş ararken görebilirsiniz.
 • 8

  BAHÇE SALYANGOZU(Helix lucorum)

  BAHÇE SALYANGOZU(Helix lucorum)
  Salyangozlar hermafrodit (çift cinsiyetli) oldukları için kavuşma sırasında hem erkek hem dişinin mutluluğunu yaşar. Eros’un aşk oku salyangozlarda gerçek olur. İki salyangozun çiftleşmesi, birinin diğerinin derisini kalsiyumlu bir “aşk oku” ile delmesiyle başlar. Bunun nedeninin diğer salyangozu küçük sperm paketlerini takas etmek üzere uyarmak olduğu düşünülüyor.
 • 9

  KINKANATLILAR(Phytoecia caerulea caerulea)

  KINKANATLILAR(Phytoecia caerulea caerulea)
  Aşk kınkanatlı erkekler için biraz da ölüm demek... Çünkü çoğu erkek eşini bulup, çiftleştikten kısa bir süre sonra ölüyor. Diğer pek çok tür gibi bu böcekler de eşlerine koku yoluyla kavuşuyor. Erkek ve dişi bu koku aracılığıyla bazen 7-8 kilometre uzaklıktan bile, bir gece içinde birbirlerini bulabiliyor. Erkek kınkanatlılar dişilere oranla daha küçük, daha renkli ve daha büyük antenli oluyor. Dişinin eşey organlarıyla erkeğin eşey organları kancalar ve çıkıntılarla birbirine kenetleniyor ve nesillerini sürdürmek üzere çiftleşiyorlar.
 • 10

  AVRUPA YER SİNCABI(Spermophilus citellus)

  AVRUPA YER SİNCABI(Spermophilus citellus)
  Gelengi çiftlerinin sevgi gösterisi şefkat doludur. Kış uykusunun bitmesi ve baharın gelmesiyle birlikte birbirlerine kur yapmaya başlarlar. Çiftleşmenin ardından gelen 21–30 günlük gebelik sonucunda genellikle nisan ya da mayıs ayında 3–8 yavru doğururlar. Yılda bir kere doğum yapan gelengi yavruları bir yılda erginleşir ve eş aramaya başlar.
 • 11

  SİNCAP

  SİNCAP
  Anadolu'nun hemen her tarafında ağaçsız bölgeler hariç yaygın olan sincaplar pek çok tür gibi baharda eş aramaya başlarlar. Yaşamlarını daha çok ağaçlarda geçirdikleri için sevgililerini ağaçta bulur ve ağaçlar üzerinde çiftleşirler. Yılda 2–3 kez çiftleşebilirler. Dişi sincap 40 gün süren gebelikten sonra kürksüz, gözleri görmeyen 3–8 kadar yavru doğurur.
 • 12

  KIZIL SIRTLI ÖRÜMCEKKUŞU(Lanius collurio)

  KIZIL SIRTLI ÖRÜMCEKKUŞU(Lanius collurio)
  Özellikle tarımın giderek endüstrileşmesinden etkilenen ve kaybolan yaşam alanları ve çalılarla birlikte sayıları azalan kızıl sırtlı örümcekkuşları var olma mücadelesine devam ediyor. Kuşlarda kur davranışı sadece dişiyi cezbetmekle kalmıyor aynı zamanda üreme başarısını da artırıyor. Çalılık açık arazide yaşayan kızıl sırtlı örümcekkuşunun dişiyle birlikte olmasının yolu ona hediye vermekten geçiyor. Bu kızıl sırtlı örümcekkuşunun hediyesi canlı bir karınca. Afrika’dan nisan sonunda gelen kızıl sırtlı örümcekkuşları mayıs ayında ürüyorlar.
 • 13

  LEŞ SİNEKLERİ(Sarcophaga)

  LEŞ SİNEKLERİ(Sarcophaga)
  Aşk çağrısı çoğunlukla erkek sinekten gelir ve dişi çoğunlukla buna uymak zorunda kalır. Sinekler bir yandan sevişip bir yandan da uçmaya devam edebilirler. Çoğunlukla havada uçarken başlayan çiftleşmeleri, sonunda bir yaprağın ya da objenin üzerinde son bulur. Bir dişi bazen birden çok erkekle çiftleşebilir.
 • 14

  TIS BÖCEĞİ(Eurydema ventrale)

  TIS BÖCEĞİ(Eurydema ventrale)
  Bu kırmızı böcekler birbirlerini saldıkları keskin kokular yoluyla (feromenlerle) buluyor. Vücutlarının sonunda, çiftleşirken dışarıya doğru çıkarılarak birbirlerine sıkıca tutunmayı sağlayan özel kancaları var. Birbirlerine tutunduktan sonra, eşler birbirlerine 180 derece açıyla zıt yönlere dönüyor ve uzun bir süre bu şekilde kalarak dölleniyorlar. Hem erkekte hem dişide aynı tür içinde çok farklı renkler görülebiliyor.
 • 15

  DAĞ ATEŞİ(Lycaena thetis)

  DAĞ ATEŞİ(Lycaena thetis)
  Dağ ateşi kelebeklerinde erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. Daha çok dağlık bölgelerde yaşayan bu türün erkeği eşini besin bitkisi çevresinde arar. Her ne kadar küçük bir kelebek için bu koca dünyada eşini bulmak çok güç gibi görünse de eğer doğru mevsimde doğru bitkilerin çevresindeyse eşini bulması hiç de zor olmaz. Tırtıllarının beslendiği bitki Rumex cinsinden kuzukulağı olarak bilinen bitkilerdir. Erkeğin kanat üstü ateş kırmızısı, dişisinin kanatlarıysa daha koyu tonlarda ve daha fazla beneklidir.
 • 16

  MAHMUZLU KIZKUŞU(Hoplopterus spinosus)

  MAHMUZLU KIZKUŞU(Hoplopterus spinosus)
  Dişi mahmuzlu kızkuşunun birlikte olacağı erkeği seçmesinde renklerin büyük önemi var. Erkeğin başındaki renklerin koyu ve parlak siyah olması şansını önemli ölçüde artırıyor. Ancak kur sırasında boynunu dik tutarak boynundaki siyah ve beyaz renklerin canlılığını dişiye göstermesi gerek. Bu türe adını veren mahmuzlar, her iki cinste de çiftleşme sırasında toplanan kanatlarda ortaya çıkıyor.
 • 17

  SİĞİLLİ KURBAĞA(Bufo bufo)

  SİĞİLLİ KURBAĞA(Bufo bufo)
  Siğilli kurbağa aşk için yaşam alanını değiştirir. Karada yaşamasına rağmen yılda bir kez eş bulmak ve üremek için suya girer. Dişilere göre fazla sayıda olan erkekler eş bulmak için tam anlamıyla bir ağız dalaşına girerler. Sesleri küçük bir köpek yavrusunun havlamasını andırır. Ağız dalaşından galip çıkanlar eşleriyle kucaklaşırken erkek ön bacağıyla dişiyi koltuk bölgesinden kavrar ve çiftleşir. Bir hafta boyunca sudan çıkmadan farklı dişilerle çiftleşirler. Çiftleşme fırsatı bulamamış erkekler ise bir süre daha suda kalır ve eş edinmek için ele geçirdikleri diğer kurbağa türlerini yakalarlar; hatta balıkları ve cansız objeleri bile...
 • 18

  HAZER YILANI(Dolichophis caspius)

  HAZER YILANI(Dolichophis caspius)
  Erkek yılan kendi türünden bir eş bulmak için genellikle dişinin salgıladığı koku izlerini takip eder ve onu bulduğunda çiftleşme öncesi aşk oyunlarına başlar. Dişiye yaklaşarak önce çenesiyle ona sürtünür ve kendi türü olduğundan emin olmak için dilini dışarı çıkararak kokusunu almaya çalışır. Çiftleşme sırasında erkeklerin çene ve dudaklarında çiftleşme arzusunu şiddetlendirecek özel dokunma reseptörleri bulunur.
 • 19

  HAZER YILANI(Dolichophis caspius)

  HAZER YILANI(Dolichophis caspius)
  Yılanların aşk oyunlarında dişi daha pasif konumdadır. Adeta naz yapar, erkekten kaçmayıp ileriye doğru yavaş yavaş yer değiştirir. Erkekse dişinin peşini bırakmaz, bazen yan yana beraber dolaşırlar. Ve aşk oyunları çiftleşmeyle sonuçlanır.
 • 20

  OVA KURBAĞASI(Pelophylax ridibundus)

  OVA KURBAĞASI(Pelophylax ridibundus)
  Mayıs, haziran ayları ova kurbağaları için aşk mevsimidir ve onların sözlüğünde sadakat kelimesine yer yoktur. Çiftleşmek üzere suya girdikten sonra kendi yerlerini belirlemek ve kur yapmak için vıraklarlar. Eşlerini bulduktan sonra birkaç tanesi çiftleşmek üzere aynı dişinin çevresinde öbek oluşturabilir. Ve birbiri ardına çiftleşirler. Çiftleşme sırasında erkek ön bacaklarıyla dişiyi tutarak karnını sıkıştırır ve dişinin yumurtlamasını kolaylaştırır. Aşklarının meyvesi, sucul bitkiler arasına ya da suya bırakılan yaklaşık 5–10 bin kadar yumurtadır.
 • 21

  KIRLANGIÇ(Hirundo rustica)

  KIRLANGIÇ(Hirundo rustica)
  Kuşlarda erkekler kur yapmak için daha gösterişli renk ve formlara sahiptir. Dişiler, daha simetrik kuyruğu olan erkekleri eş olarak seçer. Asimetri genellikle zararlı mutasyonların veya beslenme yetersizliği, hastalık ve parazitlerin varlığının göstergesi olabilir. Kırlangıçlarda da erkeğin kuyruğu dişininkinden daha uzundur ve kuyrukları ne kadar uzunsa o kadar uzun yaşayabilirler. Bu da eş seçiminde bir avantaj sağlar. Bir araştırma uzun kuyruklu kırlangıçların hastalıklara daha dirençli olduğunu gösteriyor. Kırlangıçlar eşleriyle başarılı bir birliktelik kursalar bile arada başka bireylerle çiftleştikleri için yavrularının genetik çeşitliliği de yüksek olur.
 • 22

  BAHRİ(Podiceps cristatus)

  BAHRİ(Podiceps cristatus)
  Üreme dönemi boyunca birbirlerine sadık kalacak eşlerin seçim yapması, karmaşık bir kur dansının ardından gerçekleşiyor. Önce karşılıklı bağırıp, başlarını sağa sola çevirerek birbirlerinin dikkatini çekiyor, ardından boyunlarını suya değecek kadar alçak tutarak, birbirlerine paralel yüzüp dalıyorlar. Sonra sudan çıkıp, dik bir pozisyonda ayak çırparak, suyun üzerinde ilerliyorlar. Bu zarif hareketleri gösteriş ve hediye verme bölümleri izliyor. Birbirlerine kanatlarındaki beyaz şeritleri gösteriyor, genellikle bir yosun parçası ya da bir yapraktan oluşan hediyelerini sunuyorlar. Bahrilerin yanaklarındaki kızıl tüyler ise sadece aşk mevsimleri olan mart ve nisan aylarında ortaya çıkıyor.
 • 23

  ÇOKGÖZLÜ MAVİ(Polyommatus icarus)

  ÇOKGÖZLÜ MAVİ(Polyommatus icarus)
  Bu rengârenk kelebeklerin aşkına yakından tanık olabilirsiniz. Çünkü çokgözlü mavi Türkiye’nin en yaygın kelebeklerinden. Onları evinizin yakınındaki bir parkta bir yandan çiftleşirken bir yandan da beceriksizce uçmaya çalışırken görebilirsiniz. Çokgözlü mavide de diğer pek çok kelebekte olduğu gibi eş bulma işi, morumsu mavi renkteki erkek kelebeğin sorumluluğunda.
 • 24

  KÜÇÜK SUMRU(Sterna albifrons)

  KÜÇÜK SUMRU(Sterna albifrons)
  Erkeğin tüylerinin parlaklığı, temizliği ve gaga rengi dişi sumrunun eş seçiminde rol oynar. Ama dış görünüş yeterli değildir. Dişinin, üreme öncesinde erkeğin sunduğu balığı kabul etmesi balığın büyüklüğüne ve sunuş tarzına bağlıdır. Küçük sumrular tekeşlidir ama sadakatleri sadece bir yıl sürer. Çünkü göç, aşıkları ayırır. Aşk sesleri lak lak lak
 • 25

  LEYLEK (Ciconia ciconia)

  LEYLEK (Ciconia ciconia)
  Lak lak lak... Flört eden leylekler birbirlerine boyunlarını geriye atarak çıkardıkları bu sesle kur yapar. Leylekler tekeşlidir ve uzun süre birbirlerine sadık kalırlar. Hatta göç sırasında ayrılan çiftler eğer hayatta kalırlarsa göç sonrası aynı yuvaya geri döner ve yeniden çiftleşirler.
 • 26

  ÇİZGİLİ KAPLUMBAĞA(Mauremys caspica)

  ÇİZGİLİ KAPLUMBAĞA(Mauremys caspica)
  Kaplumbağaların sert ve kocaman bir kabuk taşırken çiftleşmeleri oldukça zor görünebilir. Fakat erkek ve dişi kaplumbağalardaki bazı farklılıklar aslında çiftleşmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Kuyruğu dişilere göre daha uzun ve kalın olan erkeklerin karın altı kabuğu, çiftleşmeyi kolaylaştırmak için daha kuvvetli ve içe doğru çökük. Ayrıca ön ayak tırnaklarından bir tanesi de dişiyi çiftleşme anında kavrayabilmek için daha uzun. Çiftleşme isteği mevsime bağlı olarak değişen kaplumbağaların aşk mevsimi nisan ayının başından, mayıs ayının sonuna kadar devam ediyor.
 • 27

  KUMRU(Streptopelia decaocto)

  KUMRU(Streptopelia decaocto)
  Birbirine sarılmış sevgililer için “kumrular gibi” denmesinin nedeni, kumruların yıl boyunca eşlerinin yanı başından ayrılmamasına dayanıyor olmalı. Kumrular yıl boyu defalarca sevişirler. Kuş bilimci Kerem Ali Boyla bunun nedenini ortalama ömürlerinin bir yıl olması olarak açıklıyor: “Bir defada sadece iki yavru yaptıkları için nesillerini sürdürmeleri sürekli çiftleşmelerine bağlı." Kumruların aşkı gugukçuk ötüşüyle başlar. Erkek dişiyi takip eder ve çiftleşmeye başlarlar. Aşklarının ürünü olan yavrularını güvercin sütü denilen bir salgıyla beslerler. Kumrular bu sıvıyı gagadan gagaya aktararak verir. “Sevgi kuşu” olarak anılmalarının bir nedeni de yavrularıyla olan bu ilişki olabilir.
 • 28

  YUSUFÇUK(Sympetrum vulgatum)

  YUSUFÇUK(Sympetrum vulgatum)
  Garip bir aşk... Çiftleşmeden sonra havalanan gezgin erkek yusufçuk, dişisini diğer erkeklerin döllemesini önlemek için arkasından çekiyor. Yusufçukların çiftleşmesi oldukça şiddetli, hatta bazen ölümcül olabiliyor.
 • 29

  BOZAYI(Ursus arctos)

  BOZAYI(Ursus arctos)
  Bir ayı eşini nasıl seçer? “Büyüklük önemlidir” diyor biyolog Craig Packer, bu dişi seçiminden çok erkek rekabeti açısından geçerli olsa da. Sonunda ister iri yarı olsun ister ufak tefek, ister uzun bacaklı olsun ister yüzgeçli, en uygun olan baskın çıkacaktır.
 • 30

  MAVİ TEPELİ CENNETKUŞU(Cicinnurus respublica)

  MAVİ TEPELİ CENNETKUŞU(Cicinnurus respublica)
  Bir saray soytarısı kadar renkli ve neredeyse onun kadar komik erkek mavi tepeli cennetkuşu eşine kur yapıyor. İşe, tünediği yerin etrafını temizlemekle başlıyor. Sonra fısıltılı vızlama ve şarkılarla göğsünü açıyor ve burma bıyığa benzer kuyruğunu sallıyor.
 • 31

  BEYAZ ETEKLİ PAROTYA (Parotia carolae)

  BEYAZ ETEKLİ PAROTYA (Parotia carolae)
  “Balerin dansı”, cennetkuşu ailesinde en karmaşık kur yapma ritüeline sahip olan beyaz etekli parotyanın repertuvarındaki en az altı farklı figürden biri. Kuşkucu dişiler yukarıdan onun performansını izliyor.
 • 32

  Aşkın en 'doğal' hali

  Aşkın en 'doğal' hali
 • 33

  ALBATROS(Diomedeidae)

  ALBATROS(Diomedeidae)
  Her şey bir reveransla başlar. Sonra bir bakış. Sonra parmak ucunda yükselircesine gaga gagaya uzanırlar. Ve dans sürüp gider... Sumru Adası’nda görüntülenen bu erkek (en solda, sağdaki) ve dişi gibi kara ayaklı albatroslar, çiftleşmeden önce mevsimler boyunca dans etmek ve yuva yapmak üzere buluşabilir.Böylece 20 yıl veya daha uzun sürebilecek olan bağlarını güçlendirirler.
 • 34

  ALBATROS(Diomedeidae)

  ALBATROS(Diomedeidae)
  Falkland Adaları’nda bulunan dişi kara kaşlı albatros (solda, üstte), boynunu eşinin hafif kemirmelerine teslim ederken, kendisi de zarif bir gaga hareketiyle onu okşuyor. Bu özenli ritüel salt bu türe özgü değil. Tüm albatroslar romantizmi ayakta tutmak için büyük çaba harcıyor.
 • 35

  ARIKUŞU(Merops apiaster)

  ARIKUŞU(Merops apiaster)
  Erkek arıkuşu çiftleşmek için işiyi cezbetmek üzere önce yiyecek bulmalıdır Ama arıkuşu avını eşiyle paylaşmadan önce, sunacağı lokmayı dişinin gözleri önünde hazırlayarak –örneğin bir mayıs böceğini sağa sola çarptıktan sonra bayıltarak kur yapar.
 • 36

  ARIKUŞU(Merops apiaster)

  ARIKUŞU(Merops apiaster)
  Dişi doyduktan sonra talibini çağırmak için davetkâr bir ses çıkarır, o da dengesini sağlamak için kanatlarını titreterek dişiye yaklaşır.
 • 37

  ARIKUŞU(Merops apiaster)

  ARIKUŞU(Merops apiaster)
 • 38

  GÜNEY DENİZFİLİ(Mirounga leonina)

  GÜNEY DENİZFİLİ(Mirounga leonina)
  Bu hortumlu öpücük manzarası olasılıkla dişinin şehvetli erkekten kaçmasını önlemeye yönelik bir ısırma eylemi. 4 tona ulaşabilen erkekler, dişilerin on katı cüsseye sahip olabiliyor. Bu nedenle üreme şansını yakalamak üzere verilen üstünlük savaşında kazananlar genellikle devasa boyutlu erkekler oluyor
 • 39

  SİBİRYA KURDU

  SİBİRYA KURDU
  Köpeklerin çiftleşecekleri birey konusunda seçici davrandıkları pek görülmemiştir. Ama Misha ve Maria birbirini seçti. Husky cinsi Misha ve Maria ilk karşılaştıklarında birbirlerinden çok etkilendiler. Maria’nın yaşadığı evde saatlerce birlikte oyun oynayan Misha, ziyaret sona erdiğinde sahibi tarafından zorla eve götürüldü. Ama Misha, Maria’ya geri dönerek, bir tünel kazdı ve Maria’yı dışarı çıkardı. Kaçak aşıklar sokakta kısa bir balayı yaşadılar. Maria doğurduğunda Misha erkek bir kurt gibi davrandı. Ava çıktı ve döndüğünde yavrularını beslemek için yediklerini kustu. Bu davranış köpeklerde sadakatin işareti sayılıyor.
 • 40

  İMPARATOR PENGUEN(Aptenodytes forsteri)

  İMPARATOR PENGUEN(Aptenodytes forsteri)
  Hayvanlara ödül verilseydi erkek imparator penguen En İyi Baba Ödülü’nü alırdı. İmparator penguenler kuluçkaya yatma ve yavrularını yetiştirme görevini zor şartlarda başarıyla yerine getiriyor. Baba penguen iki ay boyunca yumurtayı ayaklarının üzerinde taşır, çünkü yumurta düşerse donar. Antarktika’nın eksi 25 derecelik kışına ve zifiri karanlığa dayanır. Yumurta çatladığında ve anne penguen yiyecek bulmak için çıktığı deniz yolculuğundan döndüğünde bile erkek penguen yavrusuna bakmayı sürdürür. Birbirine çok bağlı olan çift, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenene kadar yavrularına göz kulak olur.