Böceğiniz afiyet olsun

Böcekler gayet lezzetli olabilir! O halde yememek için bir neden yok.

 • 1

  Böceğiniz afiyet olsun

  Böceğiniz afiyet olsun
  Böcekler gayet lezzetli olabilir! O halde yememek için bir neden yok. Üstelik böcekleri yetiştirmek için, domuz, sığır gibi çiftlik hayvanlarının ihtiyaç duyduğu geniş yeşil alanlara da ihtiyaç yok.
 • 2

  Besleyici ve sağlıklı

  Besleyici ve sağlıklı
  Su böcekleri, akrepler ve hamam böcekleri özellikle birayla kızartıldıklarında tatları eşsiz oluyor. Bu, son derece sağlıklı bir “Asya böcek” menüsü. Kanatlı karıncaların 100 gramı, 610 kaloriye eşdeğer. Bu, aynı miktardaki çikolatadan daha fazla.
 • 3

  Vitamin bombası

  Vitamin bombası
  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FOA) göre böcekler, doymamış yağ asitleri, demir, yağ, mineraller ve vitaminler açısından hayli zengin. Bu nedenle örgüt, böcek yemeklerini dünya genelinde popüler kılmak istiyor.
 • 4

  Afrika lezzeti

  Afrika lezzeti
  Böcekler, birçok ülkede geleneksel birer aperatif. Fotoğrafta yer alan mopan tırtılları, Güney Afrika'ya has bir lezzet. Mopan tırtılları kavrularak veya ızgara olarak pişirilir.
 • 5

  Tencere dolusu örümcek

  Tencere dolusu örümcek
  Avrupa ve Amerika'da yaşayan insanlar kurtçukları, çekirgeleri, tırtılları ya da diğer böcek türlerini ürkütücü bulur. Kamboçyalıların tarantula örümcekleri yediğini duymak ise onlar için muhtemelen dehşet verici olacaktır.
 • 6

  Yıldızlı restoranlar

  Yıldızlı restoranlar
  Böcekler Michelin dünyasına adım atalı hayli zaman oldu. Michelin yıldızlı Meksika restoranlarında avokado sosu "Guacamole" eşliğinde servis edilen solucanlar oldukça popüler. Almanya'da da birkaç restoranın menüsünde çekirge, un kurdu ve tırtıl yemekleri yer almaya başladı bile. Farklı lezzetler isteyenler için bulunmaz fırsat.
 • 7

  Temiz ve yeşil

  Temiz ve yeşil
  Dünya üzerinde bine yakın yenilebilir böcek türü bulunuyor. Arılar da buna dâhil. Eşsiz ve de lezzetli bir besin kaynağı oldukları gibi, içerdikleri protein ve vitaminler nedeniyle de şifa kaynağı olan arılar, böcekler arasında en hijyenik olanları.
 • 8

  Mayıs böceğinin şifası

  Mayıs böceğinin şifası
  Böcekler farklı şekilerde kullanılabilir. Örneğin mayıs böceği çorbası 1990'ların ortalarına dek Almanya'da hayli popülerdi. Tadının yengeç çorbasını andırdığı da söylenir. Bu böceklerden şekerlemeler de yapılmış ve satılmıştı.