Scarlett Johansson'ın sözler mafyayı harekete geçirdi (Manuka balı nedir?)

Oyuncu Scarlett Johansson'ın Yeni Zelanda'da kovanı 5 bin TL olan manuka balını kullandığını açıklamasının ardından olanlar oldu. Adını çiçekten alana bala rağbet artınca mafya dadandı, arıları çalıp ticaretine başladı. Bağışıklığı arttırdığı söylenen balın milyonlarca dolarlık sektörü oluştu.

 • 1

  Danimarka asıllı Amerikalı oyuncu Scarlett Johansson ve tenisçi Novak Djokovic'in Manuka balı kullandıklarını açıklamalarının üzerine üreticilere mafya dadandı.
 • 2

  Yeni Zelandalı’ya özgü bir bitki olan manuka çalısının çiçeklerinden yapılan bala ilgi son yıllarda arttı. Yeni Zelanda’nın dışına da yayıldığı için milyonlarca dolarlık bir sektör haline geldi.
 • 3

  Ünlülerin balla ilgili yorumları bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da manukayı daha cazip hale getirdi...
 • 4

  Tabii ünlü tenisçi Novak Djokovic ve oyuncu Scarlett Johansson’un da kullandığını açıklamasıyla popülerleşen bal için küresel talep arttı, hatta bu balı üreten arılar çalınmaya bile başladı.
 • 5

  The Times Gazetesi’nin haberine göre, Yeni Zelanda’daki arıcılar son 6 ayda 400’den fazla hırsızlık vakası yaşadı. Manuka balı yapan arıların bulunduğu kovanların her biri 2 bin Yeni Zelanda Doları (5 bin TL) değerinde.
 • 6

  Manuka balı nedir?

  Adını arıların beslendiği Manuka çiçeklerinden alan manuka balı, bazı araştırmalara göre anti-bakteriyel ve yaraların hızlı iyileşmesiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan özellikleri taşıyor.