Pastırma yazı nedir? Pastırma yazı ne zaman başlar?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günlere denir. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer.

Haberler - ntv.com.tr 01.10.2020 - 12:50

Pastırma yazı nedir? Pastırma yazı ne zaman başlar?

Pastırma yazı, genellikle ekim ayının sonuyla kasım ayının ortasına kadar olan dönemde, hava sıcaklığının mevsim normalinden yüksek olduğu durumlar için kullanılan bir deyimdir.

Bazı yıllar, pastırma yazı senede birkaç kez yaşanır ancak bazı senelerde hiç olmaz. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar.

Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb. havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, pastırmanın bu dönemde hazırlanması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.

Sayfa Yükleniyor...