19 yılın en büyük düşüşü

Avrupa’da otomobil teslimatlarının Eylül’de de yüzde 11 azalmasının ardından bölgede satışlar son 19 yılın en büyük düşüşüne doğru gidiyor.

17.10.2012 - 14:48

19 yılın en büyük düşüşü

Brüksel merkezli Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA), yaptığı açıklamada önceki yılın Eylül ayında 1,27 milyon adet, geçen ay ise 1,13 milyon adet satış yapıldığını söyledi.


Dokuz aylık satışlar yüzde 7,2 düştü.

Otomobil pazarı 2012’de yüzde 10 civarı küçülmeye doğru gidiyor. ACEA bunun 1993’te bölgede yaşanan kriz sonrasında meydana gelen düşüşten bu yana en kötü düşüşü oluşturacağını belirtti.

Eylül’de Renault’nun Avrupa satışları yüzde 29, Fiat’ınkiler ise yüzde 19 azaldı.

Lastik üreticisi Nokian Renkaat Oyj, yılın ikinci yarısındaki işletme kârının azalan talep nedeniyle düşeceğini tahmin ediyor.

Hamgurg’daki Warburg Research’ün analiz uzmanı Marc-Rene Tonn, “Zaten zayıf olan Avrupa pazarının toparlanacağı yerde daha da kötüleştiğini gördük,” dedi.

Bölgenin küçülen otomobil pazarı lastik üreticilerine ve diğer tedarikçilere de darbe vurmaya başladı.

Nokian Renkaat bugün geçici üçüncü çeyrek gelir ve işletme kârı değerlerinin analiz uzmanlarının beklentilerinin altında kaldığını bildirdi.

Goldman Sachs 12 Eylül’de Avrupa’da lastik endüstrisinin gelirinin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan 'yenileme' lastik satışlarının bu yıl yüzde 5,9 civarı düşeceğini söyledi.

Avrupa’nın en büyük beş otomotiv pazarından dördü geçen ay küçüldü. Bölgenin toplam satışlarının yüzde 25’ine karşılık gelen Almanya satışları yüzde 11 düştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...