"Elektrikli araçlar iPhone gibi uçuşa geçecek"

Bir teknoloji öncüsüne göre tüketiciler nasıl ilerleyen cep telefonu ve düz ekranlı televizyon teknolojisini kabul ettilerse, elektrikli, hibrit ve menzil artırıcılı araçları da endüstri normu olarak kabul edecekler.

Haberler 21.01.2011 - 10:50

"Elektrikli araçlar iPhone gibi uçuşa geçecek"

Kısa süre sonra piyasaya çıkacak lüks uzun menzilli Fisker Karma hibrit sedan otomobilinin arkasındaki adam olan Henrik Fisker elektrikli otomobilleri pahalı diye kenara iten yorumcuların, teknolojinin diğer alanlardaki ilerlemelere baksalar elektrikli otomobilin yakında yaygınlaşacağını anlayacaklarını söyledi.


Fisker dün Abu Dabi’deki Dünya Gelecek Enerji Zirvesi’nde, “Düz ekranlı televizyonlara ve cep telefonlarına bakın, ilk çıktıklarında hiç kimse çok pahalı oldukları için tutmayacaklarını söylememişti" dedi.

Fisker sözlerine şöyle devam etti “Şimdi herkes düz ekranlı televizyonlar ve cep telefonları alıyor ve alanların hiçbiri eski teknolojiye geri dönmeyecek. Eski bir televizyon düz ekranlı kadar iyi görüntü veriyor olabilir, ama bu düz ekranlıların yaygınlaşmasına engel olmadı."

“Elektrikli otomobiller için de aynı şey geçerli. Bir elektrikli otomobil istiyorsanız alırsınız, daha çok insan onları görecek ve sonra da herkes en yeni teknolojiyi kullanmak isteyecektir.”

Fisker Karma’nın başarılı olacağını, çünkü “arzunun bütün yeni tüketici teknolojilerine başarı kazandırdığını” düşünüyor.

Fisker düz ekranlı televizyonlarla karşılaştırmasına devam ederek 1997’de o teknolojinin 20.000 dolar civarı bir fiyatla piyasaya çıktığını, ama şimdi 500 dolar civarına indiğini söyledi. Fisker aynı şeyin elektrikli otomobiller için de gerçekleşeceğine inanıyor.

Sayfa Yükleniyor...