Hibrit Ferrari

"Şahlanan At" Cenevre Otomobil Fuarı'nda ilk hibrit modelini tanıtacak.

03.02.2010 - 14:32

Hibrit Ferrari

Ferrari başkanı Luca di Montezemolo, 2010 Formula 1 otomobilinin tanıtımı sırasında, şirketin hibrit teknolojisini kullanmaya başlayacağını ve bu teknolojiye sahip olacak ilk modelin 599 olacağını ifade etti.


Yeni otomobil hakkında hiçbir ayrıntı verilmedi, ama Montezemolo prototip 599 hibridinin Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda resmi olarak görücüye çıkacağını söyledi.

2009 model Ferrari 599 GTB Fiorano HGTE 2009 model Ferrari 599 GTB Fiorano HGTE

Geçen sene ortaya çıkan Avrupa patentleri, Ferrari’nin dört tekerlekten çekişli, ön tekerleklerin elektrikli motordan güç aldığı hibrit bir aktarma organı üzerinde çalıştığını düşündürmüştü. İtalyan dergisi Quattroruote daha sonra bu yeni sistemin lityum bataryalar ve bir elektrik motoru kullanarak, 599'daki V12'nin yakıt tüketiminin % 35 azalmasını sağlayacağını bildirdi.

Şirket kaynakları Ferrari’nin hibrit sisteminin, 2009 F1 yarış sezonunda kullanılmış KERS’ten (kinetik enerji geri kazanma sistemi) türetildiğini belirtti.

Montezemolo Ferrari’nin yeni yarış teknolojilerinin yol otomobillerine aktarımı alanında, F1’de başı çekmesini istediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...