Audi CEO’su Rupert Stadler Q3’ün galasının yapıldığı Şanghay Otomobil Fuarı’nda, Volkswagen’in lüks markası Audi’nin, Q3’ü Haziran ayında satışa sunmayı planladığını söyledi.

İlişkili Haberler


Q3 orta boyutlu Q5’e göre 24 santim daha kısa ve daha ucuz. Audi BMW’nin 2009’un sonlarında X1’i piyasaya sürerek yarattığı bu segmentteki lider pozisyonunu sarsmak istiyor. BMW 2010’da 100.000’e yakın X1 satmıştı. Bu toplam satışlarının yüzde 8,2’sine karşılık geliyor.

Audi’nin geliştirme şefi Michael Dick Shanghai Otomobil Fuarı’nda verdiği bir röportajda, “Hızla büyüyen bu segmente önem veriyoruz. Genişleyen şehir merkezlerinde hareketliliğe büyük ilgi var. Q3 bu kapsamdaki insanlar, özellikle kadın sürücüler için çok cazip bir seçenek olacak” dedi.

BMW X1
BMW X1

Yüksek kaliteli otomobil yapımcıları hem şehir sürücülerini çekmek, hem de sıkılaşan çevre düzenlemelerini karşılamak amacıyla küçük otomobil gamlarını genişletiyor.

Daimler’e bağlı Mercedes-Benz’de kompakt bir SUV üretmeyi planlıyor. Şirket bu sene yeni B sınıfına ilaveten dört kompakt araçtan oluşan genişletilmiş bir ürün gamı piyasaya sürecek.

Fiat’a ait Alfa Romeo’da ABD’ye dönüşü kapsamında küçük bir SUV çıkarmayı planlıyor.