Yeni Corvette Detroit’te sergilenecek

GM'nin yeni model için fabrikasını hazırlaması 6 ay sürecek. Şirket 7. nesil spor otomobilin yenilenen amblemini yayınladı.

19.10.2012 - 12:46

Yeni Corvette Detroit’te sergilenecek

Chevrolet C6 Corvette’in üretimini Şubat’ta sona erdirmeyi planlıyor. Şirket merakla beklenen tamamen yeni model için fabrikayı revize ederken spor otomobilin montaj hattını altı ay boşta tutacak.


General Motors yeniden tasarlanmış C7 kasa kodlu Corvette’in üretimine gelecek yılın Ağustos ya da Eylül ayında başlanmasının planladığını söyledi.

Yeniden tasarlanmış Corvette’in mevcut otomobilden biraz daha kısa ve önemli ölçüde hafif olması ve güncellenmiş, daha konforlu bir iç kısma sahip olması bekleniyor.

Corvette’in şef mühendisi Tadge Juechter C6 Corvette’teki sadece iki parçanın yeni otomobilde kullanıldığını söyledi: kabin hava filtresi ve çıkarılabilir tavan panelinin arka mandalı.

Juechter yaptığı açıklamada, “Yeni Corvette ile tasarımı, inceliği, sürücüyle bütünleşmesi ve verimliliği ile rakipsiz olan, dünyaya meydan okuyan bir spor otomobil üretmeyi amaçladık,” dedi.

Yeni Corvette 13 Ocak’ta, Detroit Otomobil Fuarı’nın basın günlerinin hemen öncesinde halka tanıtılacak.

Yenilenen Corvette amblemi. Yenilenen Corvette amblemi.

Chevrolet önceden ilgi çekmek için spor otomobilinin yeniden tasarlanmış "Çaprazlanmış Bayraklar" ambleminin bir görüntüsünü yayınladı.

GM tasarım şefi Ed Welburn yaptığı açıklamada yeni amblemin “öncekine göre çok daha modern, daha teknik ve daha ayrıntılı olduğunu, bütün otomobilin kapsamlı yeniden tasarımının altını çizdiğini” söyledi.

Yedinci nesil otomobil olduğu için C7 olarak bilinen yeni Corvette’in kilit bir bileşeni GM’nin küçük bloklu V8’inin beşinci neslini temsil eden yeni bir motor. Yeni motor Corvette için tasarlandı, ama GM’nin yine Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak yeniden tasarlanmış pikap ve SUV’larında da kullanılacak.

Yeni küçük bloklu V8’in ayrıntıları 24 Ekim’de açıklanacak.

Çaprazlanmış Bayraklar amblemlerinin tarihi 17 Ocak 1953’te New York'daki Waldorf Astoria otelinde gerçekleştirilen GM Motorama Fuarı’nda tanıtılan ilk Corvette konsept otomobille başlıyor.

Orijinal amblem'de yarışlardaki damalı bayrakla ABD bayrağı bulunuyordu. Amerikan bayrağı ticari bir mülkiyette kullanılamadığı için, üretim modeli Corvette’te amblem Chevrolet logosu ve zambak olarak değiştirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...