İlişkili Haberler

Uzun zamandır bu konu üzerinde çalışan Amerikalı Profesör Phil Berman, HIV’e karşı başarı gösteren ilk aşıyı 90’lı yıllarda geliştirdi. Geniş çaplı bir deneme sürecinden geçirilen aşı, 2003-2009 yılları arasında Tayland’da 16 bin kişinin üzerinde denendi.

Yüzde 31 başarı oranı yakalayan aşı, HIV’e karşı mücadelede önemli bir gelişme olarak değerlendirilse de düzenleyici makamdan onay alınabilmesi için gerekli olan yüzde 60 başarı oranının altında kaldı. O günden bu yana çalışmalarını sürdüren Prof. Berman, AIDS hastalığının etkeni olan virüse karşı daha etkili bir biçimde saldıran aşıyı sonunda geliştirmeyi başardığını dile getirdi.

AŞININ YÜZEYİNE ŞEKER EKLENDİ

Virüs çok hızlı ve rastgele bir şekilde mutasyona uğradığı için mücadele etmenin zor olduğunu söyleyen Berman, bu mücadelede anahtar noktanın, HIV (Human Immunodeficiency Virüs) vücutta yer edinmeden saldırabilen geniş çapta etkisiz hale getirici antikorları üretebilmek olduğunu belirtti. Berman, bu antikorların üretilmesi sırasında daha önce eksik olan etkenin yeni şeker molekülleri olduğunu ifade ederek, yeni geliştirdiği modelde bunların aşının yüzeyine eklendiğini kaydetti. HIV’le mücadelede en tesirli antikorların, daha önceki modellerde eksik olan bu şekerlere bağlanabilen antikorlar olduğunu kaydetti.

HIV EVRENSEL BİR SALGIN

Aşının geliştirilmesi aşamasında teknik açıdan büyük zorluklar yaşadığını anlatan Berman, “Geniş çapta üretime geçilebilmesi için ufacık parçaların birbirleriyle doğru şekilde etkileşime geçebilmesini sağlamak gerçekten büyük zorluk” diye konuştu.

Evrensel bir salgın olan HIV'in, dünyadaki tıbbi problemlerin en ciddileri ve en zorluları arasında yer aldığını ve virüsün, bağışıklık sistemine zarar vererek vücudu diğer hastalıklara karşı savunmasız hale getirdiğini sözlerine ekleyen Prof. Berman, “Vücuda girdikten sonra milyonlarca kopya oluşturan virüs sürekli değişiyor ve bağışıklık sistemi de bu değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Bizim ürettiğimiz aşı, bulaşmayı tamamen engellemeye yönelik. Virüsün vücutta yer edinememesi için tamamıyla koruma oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

3 YIL İÇİNDE KLİNİK TESTLERDEN GEÇECEK

Berman’ın geliştirdiği modelin önümüzdeki 3 yıl içerisinde klinik testlerden geçirilmesi bekleniyor. Aşı, kan dolaşımına enjekte edildiğinde, hastanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek HIV'i tanımaya ve yok etmeye programlanmış antikorlar üretilmesini sağlıyor.

35 MİLYON KİŞİ HIV/AIDS

Dünya Sağlık Örgütü 2013 yılında ortalama 3,2 milyonu çocuklardan oluşmak üzere yaklaşık 35 milyon kişinin HIV/AIDS hastası olduğunu rapor etmişti. Bu sene ise 1,5 milyona yakın insanın HIV nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.