Felç hastaları artık yalnız değil (BEYİNDER kuruldu)

Beyin damarlarında kanama veya tıkanma nedeniyle oluşan beyin felcinde halkı doğru bilgilendirmek, birinci basamak hekimlerinin eğitimine destek olmak ve hastaların doğru yenilikçi tedavilere ulaşmasını sağlamak amacı ile Beyin Damar Hastalıkları Hasta Derneği (BEYİNDER) kuruldu.

ntv.com.tr 21.08.2017 - 11:42

Felç hastaları artık yalnız değil (BEYİNDER kuruldu)

Hem dünyada hem Türkiye’de inmeye bağlı ölümler ilk sıralarda yer alıyor. İnme sonrası felç olanların yaşamlarındaki zorluklar ise hastaların doğru tedaviye ulaşması açısından büyük önem taşıyor.

Felç hastalarının eğitimi, rehabilitasyonu ve doğru tedavinin yapılabilmesi için İstanbul merkezli Beyin Damar Hastalıkları Hasta Derneği (BEYİNDER) kuruldu. 

Başkanlığını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz’ün yaptığı BEYİNDER, beyin damar hastalıklarıyla ilgili hekimleri ve hastaları bir araya getirmeyi hedefliyor.

Teşhis, tedavi ve hastalığın önlenmesinde önemli gelişmelere rağmen inmenin yaygın bir hastalık olmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Derya Uludüz, “Dernek olarak amacımız beyin damar hastalıkları konusunda halkımızın doğru bilgilenmesini sağlamak, hekimlerin bu konudaki eğitimine destek olmak, hastaların ise doğru ve yenilikçi tedavilere ulaşmasına katkıda bulunmak. Böylece hastalarımızın yalnızlığını paylaşmayı ve onların yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE ÇAPINDA İLETİŞİM AĞI KURULACAK

Derneğe hem felçli hastaların bakımını sağlayan sağlık personelinin hem de hastaların  üye olabileceğini belirten Prof. Dr. Uludüz, “Yaşlanan nüfusumuzla beraber inme geçiren kişi sayısı her geçen gün artıyor. Tüm Türkiye’de hastaların doğru hekime ve doğru tedaviye ulaşabilmesi için bir ağ kurmayı hedefliyoruz. Büyük şehirde yaşayan hastalar da ülkenin en ücra köşesinde yaşayan hastalar da kuracağımız bu ağla birlikte iletişimde olacak. Dernek olarak hem vatandaşımıza inmenin önlenmesi, hem de felç konusunda hastalarımızın doğru bilgilenmesi için eğitim kampanyaları hazırlayacağız” dedi.

Ailesinde felç öyküsü olan herkesin aklına ilk gelen sorulardan biri de “ben de felç olacak mıyım?” Bu sorunun cevabını vermeye hazırlanan BEYİNDER, “inme riskinizi hesaplayalım” kampanyası hazırlayarak halkı felç gelişmesine karşı önlem almayı ve eğitmeyi planlıyor.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER GELİŞTİRİLECEK

İnme vakalarında erken ve doğru müdahalenin önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Uludüz, dernek olarak dünyadaki bilimsel gelişmelerin de yakından takip edileceğini belirtirken Avrupa İnme Topluluğu (SAFE) ile bağlantıya geçilerek, uluslararası ilişkilerin de geliştirileceğini belirtti. 

Aynı zamanda başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi kuruluşlarla da yakın işbirliği ile çalışacaklarını dile getiren Uludüz, “İnme konusunda halkımızın sağlık okuryazarlığının artması, hekim hasta işbirliğinin kuvvetlenmesi çok önemli. Dernek olarak resmi ve sivil kuruluşlarla bu işbirliği yaparak hem inmenin önlenmesi hem de felçli hastalarımızın  doğru tedaviye ulaşması, eğitimi ve rehabilitasyonu konusunda ülkemizi daha iyi noktalara getirmeyi hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...