ABD'den ilginç iddia: Moskova, ABD uydularını yok etmek için uzaya matruşka silahı gönderdi

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı General Raymond "Rusya'nın, ABD uydularını imha etmek için yörüngede bir matruşka bebeği uydusu var" dedi.

Haberler - İHA 22.09.2021 - 07:27 | Son Güncelleme : 22.09.2021 - 07:33

ABD'den ilginç iddia: Moskova, ABD uydularını yok etmek için uzaya matruşka silahı gönderdi

Uzay Kuvvetleri Komutanı General John Raymond, önemli açıklamalarda bulundu.

General Raymond merkezli bir askeri ve havacılık eğitim derneği olan Hava Kuvvetleri Birliğinin 2021 Hava, Uzay ve Siber Konferansı'nda konuştu.

Raymond 'nın iletişim, komuta, kontrol ve hassas hedefleme için hayati önem taşıyan ABD uydularını yok edebilecek silahla donatılmış bir "matruşka bebeği" alçak yörünge uydusu yerleştirdiğini kaydetti.

John Raymond, "Rusya'nın ABD uydularını imha etmek için bir silahla donanmış, ABD uydularını imha etmek için yörüngede bir matruşka bebeği uydusu var. Bu, uzayı bir kuvvet çarpanı olarak kullanma yeteneğimizi reddediyor" ifadelerini kullandı.

General Raymond, uydunun bir Rus matruşka bebeği gibi, bir iç uydu kapsülünü ortaya çıkarmak için açılan bir dış muhafaza ile tasarlandığını aktardı.

Uzay Kuvvetleri Komutanı bu kapsülün açılarak ABD yörüngesindeki uyduları güvenli bir mesafeden ateş edebilen ve yok edebilen bir silahı ortaya çıkardığını bildirdi.

Raymond, uydunun uzun menzilli hassas hedefleme için gerekli olan ABD uzay varlıklarını yok etmeyi hedeflediğini kaydetti.

2019'DA KURULDU

2019'un Ağustos ayında “birleşik muharip komutanlık” olarak ABD Uzay Kuvvetleri Muharip Komutanlığının kurulmasının ardından söz konusu yasa kapsamında Uzay Kuvvetleri, 6’ncı “ana askeri hizmet kuvveti” olarak faaliyetine başladı.

ABD ordusu, kara, hava, deniz, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik komutanlıkları olarak 5 ana askeri hizmet komutanlığına ayrılıyordu. Uzay Kuvvetleri Komutanlığı ile birlikte bu komutanlıkların sayısı 6 oldu.

Sayfa Yükleniyor...