Aziz Sancar'dan Nobel açıklaması

DNA onarımı mekanizmaları konusundaki çalışmaları ile Nobel alan Prof. Dr. Aziz Sancar, alacağını beklediğini belirterek, “Hiçbir bilim adamı ödül almadan bunu söylemez” dedi.

İHA 14.05.2016 - 15:36

Aziz Sancar'dan Nobel açıklaması

Nobel Kimya Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar, kuruluşunda katkısı bulunan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Uluslar arası Biyotıp ve Genom Endüstrisi’nde onur ödülü aldıktan sonra, Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda Aziz Sancar Onur Ödülü Töreni’ne katılarak Nobel sunumu yaptı.

Sunumdan önce öğrencilerin Sancar, türkü ziyafeti sunan öğrencilere alkışlarıyla eşlik etti.

Sunumunu İngilizce yapan Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkçesi’nin çok iyi olmadığını ve gülerek Türkiye’de 15 gün kalmasının ardından daha iyi konuştuğunu ifade etti.

Konuşması Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk tarafından Türkçe’ye çevrilen Aziz Sancar, salonda bulunan yabancı bilim insanlarına ithafen, “Ben Türk milliyetçisiyim ama bu kesinlikle başka milletlere karşı olduğum anlamına gelmez. İkinci dünya savaşı sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılırken, Türk üniversitesinin başına bazıları Alman birçok bilim insanları geldi. Türkiye, bilimi bu insanlardan öğrendi. Bu insanlar sadece bilim değil ülkemize pek çok katkı yaptı” dedi.

PTT’NİN PULUNDA DNA MOLEKÜLLERİNİ DE İSTEDİ

Nobel ödülünü almasının ardından Türkiye posta kurumu PTT’nin kendi fotoğrafını taşıyan pul bastırdığını hatırlatan Sancar, “Bu pulda görsel olarak DNA moleküllerinin de yer almasını istedim. Çünkü Türk çocuklarının ve gençlerin bu pula bakarak ilham almalarını ve bundan onur duymalarını hissettim. ‘Bir Tük kimya alanında ödül aldı, bunu bir Türk keşfetti ve bende keşfedebilirim’ diyerek, bu şekilde hayat şekillerini oluşturmalarını istiyorum” diye konuştu.

“NOBELİ BANA VERECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORDUM”

Her bilim adamının hayalinde Nobel ödülünün olabileceğini dile getiren Sancar, “Eğer bir gün kimya alanında nobel vereceklerse, ’o nobeli bana verirler’ diye düşünüyordum. Hiçbir bilim adamı her ne kadar vaktinin yüzde 90’ını laboratuvarlarda geçirse de bu tür ödüller almak herkesin hayalidir. Ancak bunu hiçbir bilim adamı ödül almadan bunu söylemez” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Aziz Sancar sunumun ardından öğrencilerin sorularını cevapladı.

Sayfa Yükleniyor...