Kalp krizi ve inmeye yol açan damar tıkanıklıklarını önlemek için yeni bir yöntem geliştirildi. Tıkalı damarları tedavi etmek için insansız hava araçlarına benzer nanoparçacıklar kullanılıyor. Farelerde başarıya ulaşan yöntemin kısa süre içinde insanlarda da denenmesi planlanıyor.

Farelerde yapılan ilk denemeler ümit verici nitelikte. Araştırmacılar, ilk denemelerde vücutta istenilen yere gidebilen ve insansız hava araçlarını andırıdan nanoparçaçıklar kullandı.

SAÇTAN BİN KAT DAHA KÜÇÜK

Plastik benzeri malzemelerden yapılan ve insan saçından bin kat daha küçük olan bu parçacıklar, kapalı olan damarlara ulaşıyor. Daha sonra, gerekli ilacı damara bırakarak iyileşmesini sağlıyor.

Bu yöntemle farelerde 5 haftada tıkalı olan kalp damarları büyük ölçüde tedavi edildi ve kalp kriziyle inme riski büyük oranda ortadan kaldırıldı.

Araştırmacılar, farelerde başarıya ulaşan nanoparçacıkları, kısa süre içinde insanlarda da denemeye başlamayı planlıyor. İnsansız hava araçlarını andıran nanoparçacıklarının başka tedavilerde de etkili şekilde kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.