Kadın oyuncuların sayısını artırmak için atılması gereken adımlar neler?

ASUS Republic of Gamer (ROG) tarafından düzenlenen ROG Re:Define 2019 etkinliğinde ROG ailesinin yeni dizüstü oyuncu bilgisayarları tanıtıldı. Etkinlik için Türkiye'ye gelen ROG Pazarlama Müdürü Vivian Lien NTV.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

Haberler - ntv.com.tr 27.04.2019 - 14:53

Kadın oyuncuların sayısını artırmak için atılması gereken adımlar neler?
ilker.kocas@ntv.com.tr ilker.kocas@ntv.com.tr

1- KADIN OYUNCULARIN SAYISI DÜNYANIN PEK ÇOK BÖLGESİNDE ARTIYOR. ABD’DE ORAN NEREDEYSE 50/50 SEVİYESİNE GELMİŞ DURUMDA. MEVCUT DURUM SİZCE YETERLİ Mİ? 

Gördüğümüz kadarıyla erkek ve kadın oyuncuların oranı platforma ve oyuna göre farklılık gösteriyor. Son birkaç yıldaki değişime bakarsanız oyun endüstrisi olarak iyi bir yoldayız.   

Ancak kadın oyun severlerin bu alana çekilmesi için, onları cesaretlendirmek için hala yapılması gerekenler var. 

2- ÜRETİM KANADINDAKİ AKTÖRLER BU PLATFORMDAKİ EŞİTLİĞİ SAĞLAMAK ADINA SOFTWARE VE HARDWARE KANADINDA NE GİBİ ADIMLAR ATMALI? 

Oyun odaklı etkinliklere katıldığım zaman bu konu hakkında gözlem yapma şansı yakalıyorum. Öncelikli olarak yapılması gereken kadınları bu alana davet eden bir ortam yaratmak.   

İkinci olarak şunu söyleyebilirim biz bir ürün tasarlarken erkek odaklı mı kadın odaklı mı olacak gibi bir ayrım yapmayız. Biz oyun severlere mümkün olan en iyi deneyimi sunmanın peşindeyiz. 

ROG Pazarlama Müdürü Vivian Lien (solda) ve ROG Global Teknik Pazarlama Direktörü Sascha Krohn (sağda) ROG Pazarlama Müdürü Vivian Lien (solda) ve ROG Global Teknik Pazarlama Direktörü Sascha Krohn (sağda)

3- ASUS’UN BU AMAÇ KAPSAMINDAKİ OYUN PLANI NEDİR? 

Aslında bu konu hakkında yaptığımız birkaç şey var. Bu sektörde çalışan biri olarak kadın oyuncuların sektöre daha fazla dahil edilmesi konusunda ben pek çok platformda yer alıyorum ve sektördeki diğer insanların kadınları daha fazla kapsayacak bir ortam yaratmak için adım atmaları konusunda teşvik ediyorum.   

Projelerimizde e-sporculara ya da oyun severlere gelince herkese eşit imkan sunuyoruz. Bu konu hakkında şirket içi farkındalık da oldukça önemli. Örneğin Asus olarak "Nasıl herkesi dahil edecek bir yol izleriz?" gibi soruları sıklıkla soruyor ve üzerine konuşuyoruz. 

4- TEKNOLOJİ DÜNYASI ERKEK EGEMEN BİR SEKTÖR OLMAK İLE SIKLIKLA SUÇLAMALARA MARUZ KALIYOR. SİZİN BU KONUDAKİ DENEYİMİNİZ NEDİR? 

10 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim Asus'ta böyle bir ayrıma hiç şahit olmadım. Teknoloji dünyasını bir tarafa bırakırsak en azından  Asus'ta pek çok kadın çalışanımız var ve bunlardan bazıları da oldukça iyi konumdalar. Asus adına şunu söyleyebilirim kadın erken dengesi konusunda iyi durumdayız.  

Marketing departmanı açısından baktığımız zaman ise başında olduğum bu ekipte sayıların neredeyse eşit olduğunu söyleyebilirim. 

5- BU SEKTÖRE ADIM ATMAYI PLANLAYAN GENÇ KADINLARA ÖNERİLERİNİZ NELER? 

Çok güzel bir soru. Birkaç öneride bulunabilirim. Önlerine bir fırsat çıktığı zaman yeterli deneyime sahip olmadıklarını düşünseler dahi bu fırsatı kaçırmasınlar.   

Bazen karşımıza çıkan fırsatları çok derin analiz ediyoruz ve bu elde ettiğimiz şansı kendi ellerimiz ile tepmemize neden olabiliyor.   

İkinci olarak şunu söyleyebilirim soru sormaktan asla utanmayın. Bu işte en önemli şeylerden biri merak duygusunu asla kaybetmemek. Unutmayın ki soru sorduğunuz için kimse size ceza vermez.

Sayfa Yükleniyor...