NTV

LightSail uydusuyla temas sağlandı

Teknoloji

Güneş ışınlarının yaydığı radyasyonla hareket eden LightSail uydusu, dört günlük kesintinin ardından yeniden sinyal göndermeye başladı. Uydu, ateşlenmesinden dört gün sonra yazılım hatası nedeniyle sinyal göndermeyi kesmişti.

İlişkili Haberler

Ünlü gökbilimci Carl Sagan'ın sadece güneş ışınlarıyla hareket eden bir uzay aracı fikrinden doğan LightSail, yerle yeniden iletişim kurmayı başardı.

Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden 20 Mayıs günü Atlas V roketiyle ateşlenen LightSail, 26 Mayıs'ta Dünya ile iletişimi kesmişti. Planetary Society derneği tarafından geliştirilen uydu, dört günlük çalışmaların ardından yazılım hatasından doğan sorunu aşarak yeniden sinyal göndemeye başladı.

Mylar adı verilen 'güneş yelkenine' sahip olan LightSail, ışınları yansıtan polyester madde sayesinde sadece radyasyonla hareket ediyor. Test amaçlı olarak ateşlenen ve Nisan 2016'ya kadar görev yapacak olan uydu, uzay araçlarının sadece güneş ışınlarının etkisiyle manevra yapabilme ve hızlanma kabiliyetini ölçecek.

Uzay araçlarının sadece 'ışıkla' hareket edebilmesini sağlamak, gelecek uzay görevlerinde çok büyük tasarruf sağlayabilir. 4,5 milyon dolara mal olan proje, aynı zamanda geleneksel uydulara göre çok daha küçük ve hafif uzay araçlarının geliştirilmesini sağlayabilir.

Toplam 32 metrekarelik alan kaplayan LightSail, başarılı olursa LightSail-1 ve 2 görevleri de düzenlenecek.

ETİKETLER