Microsoft TikTok'u satın mı alıyor? (Microsoft CEO'su Trump ile görüştü)

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft, Çinli "ByteDance" şirketine ait TikTok uygulamasının ABD kolunu satın almak üzere görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

ntv.com.tr 03.08.2020 - 15:08

Microsoft TikTok'u satın mı alıyor? (Microsoft CEO'su Trump ile görüştü)

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft, Çinli "ByteDance" şirketine ait TikTok uygulamasının ABD kolunu satın almak üzere görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Microsoft'tan yapılan açıklamada, Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella'nın ABD Başkanı Donald Trump ile görüştüğü ifade edildi. Açıklamada, bu görüşmede, Trump'ın güvenlik ve sansürle ilgili endişelerinin ele alındığı aktarıldı.

Trump ve Nadella'nın görüşmesinin ardından şirketin, TikTok'un ABD kolunu satın almaya yönelik araştırmalara başladığı aktarılan açıklamada, "Microsoft, Başkanın endişelerinin ele alınmasının önemine değer veriyor." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, uygulamanın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki hizmetleri ile bu ülkelerde faaliyette bulunma hakkını satın almaya yönelik anlaşma yapmak için görüşüldüğü belirtildi.

Görüşmelerin 15 Eylül'e kadar sürmesi bekleniyor. Diğer yandan Beyaz Saray'dan Microsoft'un açıklamasıyla ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmadı. 

2019'da 711 milyon kez akıllı telefonlara indirilen TikTok WhatsApp'ın ardından en çok indirilen 2'nci uygulama olmuştu. 

TİKTOK'UN YASAKLANMASI TARTIŞMALARI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, temmuz başında TikTok uygulaması da dahil olmak üzere Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı planladıklarını açıklamıştı. 
  
Trump ise TikTok'un Çin yönetimiyle bağlantıları nedeniyle ABD'de yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışmalarına ilişkin, "Bu konuya bakıyoruz. Bu konuda bir karara varmayı düşünüyoruz." ifadelerini kullanmıştı. 
  
Hazine Bakanı Steven Mnuchin de TikTok konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, ellerinde birkaç farklı seçenek olduğunu ve Başkan Trump'a bir öneri sunacaklarını söylemişti. 
  
ABD genelinde ve dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan TikTok'un, kullanıcılarının kişisel bilgilerini Çin yönetimine bildirdiği iddia ediliyor. Çok sayıda Amerikalı uzman, firmanın, ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu yönünde görüş bildiriyor. 

Şirketten yapılan açıklamada kararın ABD Başkanı Trump ile yapılan görüşme sonrası alındığı bilgisinin altı çizildi. Şirketten yapılan açıklamada kararın ABD Başkanı Trump ile yapılan görüşme sonrası alındığı bilgisinin altı çizildi.

TİKTOK 2017'DE MUSİC.LY İÇİN 800 MİLYON DOLAR ÖDEMİŞTİ 
  
TikTok, son dönemde sosyal medyanın en hızlı büyüyen markalarından biri. TikTok‘un çatı şirketi ByteDance‘ın 2017’de satın aldığı Music.ly uygulamasının bu büyümedeki etkisi büyük.  
  
Şirket ABD pazarına girerken iki uygulamayı TikTok markasının altında birleştirdi. Şirket 2017 yılında Music.ly uygulamasını satın almak için 800 milyon dolar ödemişti.

Sayfa Yükleniyor...