İlişkili Haberler

Mars üzerine çalışmalar yürüten bilim insanları 'Kızıl Gezegen'in yüzeyinin bir zamanlar okyanus ve denizlere ev sahipliği yaptığını iddia ediyorlardı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) için çalışan uzmanlar, bu iddiayı bir adım öteye götürdü ve gezegenin milyonlarca yıl önce sahip olduğu okyanusun büyüklüğünü belirledi.

Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Mars'taki okyanus gezegenin Kuzey Kutbu'nun neredeyse yarısını kaplayacak kadar genişti.

'Kızıl Gezegen'deki su miktarı hakkında tahminler içeren yeni araştırma, Mars atmosferindeki iki hafif farklı su formlarının (HDO ve H2O )gözlemlenmesi sonucu hazırlandı.

BÜYÜK BÖLÜMÜ UZAYDA KAYBOLDU

Araştırmaya göre, Mars bir dönem, 137 metre derinliğe sahip suyla kaplıydı ve bu bazı bölgelerde 1,6 kilometre derinliğe ulaşıyordu. NASA'nın çalışması Mars'taki suyun yüzde 87 kadarının uzayda kaybolduğunu ortaya koydu.

NASA tarafından yayınlanan  bu görüntü Mars'ın milyonlarca yıl önceki görüntüsünü böyle tasfir ediyor.
NASA tarafından yayınlanan  bu görüntü Mars'ın milyonlarca yıl önceki görüntüsünü böyle tasfir ediyor.

Çalışmanın başyazarı Geronimo Villanueva, “Çalışmamız Mars'ta bir dönem ne kadar su bulunduğu konusunda somut bir tahmin içeriyor” dedi. Villanueva, “Bu çalışmayla, Mars'taki suyun geçmişinin daha iyi anlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Yazarlardan Michael Mumma ise “Mars'ın bu kadar fazla su kaybetmesi, gezegenin tahmin edilenden daha uzun süre suyla kaplı olduğunu gösteriyor. Bu da gezegende bir dönem hayat olduğu anlamına gelebilir” ifadelerini kullandı.

MARS'TA YAŞAM VAR MI?

Gezegenlerde hayatın oluşması için adeta olmazsa olmaz olan suyun Mars'ta bulunması eski bir tartışmanın yeniden alevlenmesine sebep oldu. Bir zamanlar yüzeyinde su bulunduğunun belirlenmesinin ardından gezegenin bir yaşam formuna ev sahipliği yapıp yapmadığı yüksek sesle tartışılmaya başlandı.

İngiliz Leicester Üniversitesi ve NASA için çalışan John Bridges, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Mars'ın milyonlarca yıl önce denizlere, deltalara ve okyanuslara sahip olduğunu biliyoruz. Bana göre bu durum Mars'ın bir zamanlar yaşanılabilir bir ortama sahip olduğunu kanıtlıyor. Ancak elimizdeki veriler göz önüne alındığında milyonlarca yıl önce Mars'ta yaşam olup olmadığını belirlememiz şu an için mümkün değil"
ifadelerini kullandı.