Solar Impulse 2 Çin'e indi

Sadece güneş enerjisiyle çalışan ve dünya turuna başlayan Solar Impulse 2 uçağı Çin'e indi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 31.03.2015 - 10:33

Solar Impulse 2 Çin'e indi

Myanmar'ın Mandalay kentinden dün ayrılan Solar Impulse 2'nin, Çin'in güneybatısında bulunan Çongçing bölgesindeki Ciangbey havaalanına iniş yaptığı belirtilirken, sefer süresinin yaklaşık 20 saat sürdüğü ifade edildi.

Ciangbey havaalanı, Solar Impulse 2'nin dördüncü durağı olurken, Çin'in doğusundaki Nancing şehrine de uğraması bekleniyor.

Dünya turuna 9 Mart'ta Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2'nin, temmuz sonunda başladığı noktaya döneceği belirtiliyor. Umman, Hindistan ve Myanmar turunu tamamlayan uçak, Çin'in ardından ABD, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'ya uğrayacak.

Beş yıl önce geliştirilen uçağın daha hafif versiyonu olan Solar Impulse 2'nin ağırlığı sadece 2,3 ton. Kanat genişliği 72 metre olanSolar Impulse 2'nin kanatlarında toplam 17 bin 248 güneş hücresi bulunuyor. Uçak, gündüzleri elde ettiği enerjiyi bataryalarında depolayabildiği için geceleri de uçabiliyor.

Kanat genişliği Boeing 747'den daha uzun olan ve 2 Pilotun dönüşümlü olarak uçuracağı Solar Impulse 2, sadece güneşten sağladığı enerji ile toplamda 35 bin km yol katedecek. 

Sayfa Yükleniyor...