İlişkili Haberler

Engelin kaldırılmasının ardından Twitter yeniden erişime açıldı.

Sosyal medyaya bugün erişim engeli geldi. YouTube ve Twitter'a bugün öğlen saatlerinden itibaren girilemedi.

Yasak kararının, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alındığı görüntülerin paylaşılması nedeniyle alındığı belirtildi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan erişim sağlayıcıları birliği, mahkeme kararı doğrultusunda erişimin engellendiğini bildirdi.

Twitter ve YouTube'dan bu içeriği 4 saat içerisinde silmeleri istendi. Fakat bu talep yerine getirilmediği için 2 siteye de erişim engellendi.

Mahkeme, bu yöndeki ilk kararı 3 Nisan'da aldı. O tarihteki karar uyarınca içerik çıkarıldı. Ancak daha sonra farklı adreslerden görüntüler tekrar yüklenince, mahkeme bu sabah tekrardan içeriğin çıkarılması kararı aldı.

KALIN: İHTİYACIN DOĞURDUĞU ZARURET

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Anladığım kadar, savcılıktan gelen talep, bu görüntünün hiçbir mecrada ana akım veya sosyal medyada kullanılmamasıyla ilgili bir taleptir. Bu bir ihtiyacın doğurduğu bir zarurettir" diye konuştu.

TWITTER'DAN AÇIKLAMA

Twitter yetkilileri, Türkiye'de yaşanan erişim sorunuyla ilgili Türkçe ve İngilizce tweet atarak kullanıcıları bilgilendirdi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hizmetimizin #Türkiye’de kesintiye uğradığı bilgilerini aldık. Kullanıcılarımıza en kısa sürede erişimi tekrar sağlamak için çalışıyoruz."

MAHKEME KARARINI UYGULADI

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesiyle ilgili görüntülerin kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararı doğrultusunda erişimi engellenen Twitter, söz konusu kararı uyguladı. Twitter, bu görüntülere ve benzer içeriklere Türkiye'den erişimi engelledi. 

Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Twitter'ın erişime açılmasının kısa süre içinde gerçekleşeceğini bildirdi.

Kent'in bu açıklamasının ardından sosyal paylaşım sitesi Twitter yeniden erişime açıldı.

Mahkeme kararını yerine getiren YouTube da ilerleyen saatlerde erişime açıldı.

FACEBOOK KALDIRDI KAPATILMADI

Söz konusu yasak Facebook'u da kapsıyordu ancak sosyal medya platformu içerikleri kaldırınca erişim yasağından etkilenmedi.