1 Mayıs Taksim’de

Sendika temsicileriyle görüşen İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına karar verildiğini açıkladı.

13.04.2010 - 14:36

1 Mayıs Taksim’de

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili görüşmek için İstanbul Valiliği'ne geldi.

Görüşmenin ardından İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile sendika temsilcileri açıklama yaptı.

İstanbul Valisi Güler, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre, Taksim'in bir toplantı ve gösteri yürüyüşü alanı olmadığını ifade ederek, ''Ancak kanunun öngördüğü istisna çerçevesinde, Taksim, Emek ve Dayanışma Günü'nün bayram kutlaması tarzında o gün için tahsis edilecektir'' dedi.

Vali Güler, şöyle konuştu: "Üretimin vazgeçilmez unsuru olan emeğin kutsallığı çerçevesinde emekçilerin 1 Mayıs'ın huzur ve güven içinde, demokrasiye yakışır bir şekilde bayram havasında kutlaması en doğal hakları olarak görülmektedir. Bu itibarla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün ülkemize yakışır bir şekilde tüm sosyal taraflarca barış ve huzur içerisinde demokratik bir olgunlukla kutlanması konusunda bir mutabakat sağlanmıştır.''

Kutlamalar için gerekli önlemleri alacaklarını ifade eden Güler, “Günlük hayatın en az etkilenmesini sağlayacak düzenleme yapılacak” dedi.

Bakanlar Kurulu kararıyla 2008 yılında "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" olarak ilan edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...