Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus'un resmi davetlisi olarak Prag'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uçakta ilginç açıklamalarda bulundu.

İlişkili Haberler


Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in Canlı Gaste'de aktardığı bilgilere göre Gül, 1 Mayıs ekseninde dönen Taksim krizi üzerine ara bir formül önerdi.

Hakan Çelik, Gül'ün açıklamalarını şöyle aktardı:

Abdullah Gül'ün, 1 Mayıs krizinin ortaya çıktığı andan itibaren devreye girerek Taksim'de düzenlenmek istenen bu olası gösterinin, işçi sendikalarının gerçekleştirmek istediği faaliyetin, bir taraftan olmasını diğer taraftan da güvenlik endişeleri göz önüne alındığında 'sakıncalı' fikrinde olduğunu; örneğin patlama veya saldırı ihtimali, yaptığımız sohbette hissettim.

Gül ara formülle ilgili şöyle dedi: "Binlerce, yüzbinlerce insan Taksim'e gelip toplanmasın ama bunların önemli sayıdaki temsilcileri (kendi ifadesi ile 1-2 bindir) Taksim'e gelebilirler, açıklama ve anıt önünde küçük bir gösteri yapabilirler ama esas gösteri İstanbul'un belirlenecek başka bir meydanında yapılmalı."

"İSTİHBARAT RAPORLARINDAN KAYGILIYIZ"
Bunu söylerken, "Başbakan Erdoğan'ın Taksim'de 1 Mayıs gösterisi yapılmaması isteğini bir inatlaşma olarak görmemek gerekir" diyen Gül, "Gelen istihbarat raporlarından hepimiz kaygılıyız. Özellikle Türkiye'nin içinde bulunduğu şu durumda, ısrar ve gereksiz bir inatlaşmaya gitmemek gerekir." dedi. Konuşmamızda, ara formul bulmaya çalıştığını ve bu konuda ciddi gayret gösterdiğini fark ettim.

DTP'LİLERE NORMALLEŞME ÇAĞRISI
Gül, bugünkü terör olayına da değindi. Uçağa binileceği anda saldırı haberini aldık ve moraller oldukça bozdu. Cumhurbaşkanı DTP'lilere bir çağrıda bulundu ve "Tırmanan terör ve akan kan demokratikleşmenin önünde en büyük engeldir. Onlar da (DTP'liler) bu sorunun çözülebilmesi için normal bir siyasetçi gibi davranmalıdırlar. Siyaset içinde yer alıyorlar, Meclis'te grupları var, belediye başkanları var. Bu bakımdan normalleşmenin sağlanması için normal siyasetçi gibi davranmaları gerekir" şeklinde konuştu.

"ERMENİSTAN'DA SON ŞANS"
Gül, Ermenistan ile ilişkiler konusunda da, "Son ve önemli bir şans var. 2010 kaçırılırsa, önemli bir fırsat tepilmiş olur. Mutlaka Türkiye'nin attığı adımlar dikkatle takip edilmeli, takdir edilmeli. Biz bu bölgede çözüm için uğraşıyoruz" dedi.

"Türkiye'ye gelen eleştirileri hazmedemediğini ve 'ayıp' bulduğunu söyleyen Gül, Aliyev ve Sarkisyan'ın kısa süre içinde 3 defa buluşacak olmalarına 'çok önemli' nitelemesinde bulundu ve 'son şans' olarak gördüğünü söyledi.