‘2014’te 1 milyar Android satılacak’

Akıllı telefon piyasasında payını geçtiğimiz yıl yüzde 80’in üzerine çıkaran Android, 2014’te de Google’ın yüzünü güldürecek.

Haberler 08.01.2014 - 15:48

‘2014’te 1 milyar Android satılacak’

Google, 2014’te mobil işletim sistemi piyasasının yüzde 45’ini ele geçirebilir.

Gartner araştırma şirketinin araştırmasına göre, 2014’te Android tabanlı akıllı telefon ve tablet satışları ilk kez 1 milyara ulaşacak.

Gartner, akıllı telefon ve tablet piyasasında iOS’in önüne geçen Android’in büyümesinin yavaşladığını, ancak Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan piyasalarda yayılmaya devam edeceğini belirtti. Şirket, 2017 itibariyle Android’in küresel piyasalardaki payını en az yüzde 75’inin gelişmekte olan ülkelerden geleceğini belirtti.

Google her ne kadar mobil dünyasında Apple’ın önünde olsa da, Android cihazların daha ucuz olması nedeniyle elde ettiği kar rakibine kıyasla daha düşük kalıyor. Dahası, Android’in Samsung’a olan bağımlılığı, Google’ın kazancını filtreden geçiriyor.

Yine de google mobil reklamcılık alanındaki güçlü kanallarıyla bu alanda en fazla gelir elde eden şirket konumunda. Teknoloji devi, sadece 2012 yılında küresel mobil gelirlerin yarısından fazlasını toplamış ve 4.6 milyar dolar kazanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...