21 bin metre yükseklikte roket denemesi

Uzay’a turist taşıyan ilk firma olmak isteyen Virgin Galactic, atmosferin dışına çıkacak uzay aracı SpaceShipTwo’nun deneme uçuşuna ait yeni bir video yayımladı.

10.09.2013 - 12:44

21 bin metre yükseklikte roket denemesi

İngiliz milyarder Richard Branson’ın kurucusu olduğu Virgin Galactic, tasarımı 10 yıldan uzun bir süre alan SpaceShipTwo ile Uzay turizmini gerçeğe dönüştürmeye her gün bir adım daha yaklaşıyor. Şirket, en son yayımladıkları videoda, SpaceShipTwo’nun 21 bin metrede yaptığı deneme uçuşunu gözler önüne serdi.

Bugüne kadar çok sayıda deneme uçuşu yapan SpaceShipTwo, en son uçuşta gövdesine bağlı olduğu WhiteKnightTwo ana gemisiyle 21 bin metre yükseliğe çıktı. Daha sonra gövdeden ayrılan SpaceShipTwo, anında roketini ateşledi ve 20 saniye boyunda gökyüzünde yükseldi.

Azot oksitin arkasından uzayıp gittiği roket, birkaç saniye içinde uzay aracının hızını saatte 1124 km’nin üzerine çıkardı ve ses bariyeni geçmesini sağladı.

WhiteKnightTwo ve SpaceShipTwo, sırasıyla Clint Nichols ve Mark Stucky tarafından kullanılıyor. Her biri ordu ve NASA’da test pilotluğu yapmış olan iki isim, SpaceShipTwo’nun roketiyle atmosferde yükselirken en iyi pozisyonu alması ve karşılaştığı kuvvete karşı konumunu yitirmemesi için en iyi zaman ve hız ayarını yapmaya çalışıyor.

Wired sitesinin haberine göre, en son denemede, SpaceShipTwo’nun INS (atalet navigasyon sistemi) g-kuvveti nedeniyle arızalandı.

ZENGİNLER SIRADA
Deneme uçuşunun videosunda, bugüne kadarki en yüksek irtifaya ulaşan SpaceShipTwo, sırasıyla 18, 20 ve 21 bin metreye erişiyor. Yükselme esnasında, uzay aracının arka kanatları yukarı doğru katlanıyor.

SpaceShipTwo’nun özel tasarımı, arka kanatlarının yardımıyla yörüngealtı uçuştan atmosfere düşük hızda güvenli bir şekilde girmesini sağlayacak.

Koltuk fiyatı 500 bin dolar olan SpaceShipTwo’da Uzay’a çıkmak için en az 500 kişi rezervasyon yaptırdı. Yörüngealtındaki yerçekimsiz uçuş deneyiminin yaklaşık 6 dakika sürmesi planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...