3 yıl önce ne demişti?

Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk ziyaretini bölgeye yapan Abduldah Gül, 3 yıl önceki gezisinde yeni bir dönem başladığını söylemişti.

Haberler 30.12.2010 - 11:28

3 yıl önce ne demişti?

27 Ağustos 2007’de Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Abdullah Gül, ilk yurtiçi gezisini, 11-14 Eylül 2007 tarihleri arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gerçekleştirmişti. Van, Hakkari, Siirt ve Şırnak’tan sonra gezinin son ve en önemli durağı Diyarbakır olmuştu.

Geziyi önemli kılan bir başka gelişme de, Kürt Açılımı’nın geziden kısa süre önce açıklanması ve tartışılmaya başlanmış olmasaydı. Bu atmosferde Diyarbakır’a gelen Abdullah Gül kentte bulunan sivil toplum örgütleri ile görüşmüş, bu toplantının öncesinde de valilikte halkı selamlamıştı. Bu sırada açılan ''İşte Cumhur, İşte Cumhurbaşkanı'', ''Diyar'a Gül Açtı'', ''Adını Surlara, Sevgini Gönüllere Yazdık'', ''Bir Gül'ü Sevdik'', ''Halkın Gül'ü Hoşgeldin'' pankartları basında yer almıştı.

Gezisi sırasında sivikl toplum kuruluşlarının yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir belediye Başkanı Osman Baydemir’le de görüşen Gül yeni bir dönem başladığını vurgulamış ve gezisini şu sözlerle değerlendirişti;

''Herkes büyük bir huzur ortamı istiyor. 'de herkes aslında enerjimizi bazı lüzumsuz işlere harcadığımızdan dolayı bir üzüntü içerisinde. Yeni bir dönem başlıyor Türkiye'de. Bu yeni dönem içerisinde hepimiz ülkemizi güçlendirmek, halkımızı daha çok mutlu etmek için el birliği içerisinde çalışmamız gerekir. Bunun için de 4-5 senedir devam eden köklü reform sürecinin devam etmesi gerekir.

Bir taraftan demokratikleşme bir taraftan ekonomik reform süreci... Ülkemizin çeşitli bölgelerinin ve bölgemizin çeşitli problemleri vardır. Bunların hepsini görmemiz gerekir ve bütün bunları çözmek için de hepimizin seferber olması gerekir. Türkiye, topyekun kalkınacaktır. Bütün milletimiz topyekun mutlu olacaktır. Ancak o zaman, tabii ki huzur ve sevgi daha çok köklü olur. Gezdiğimiz her yerde bu özlemi gördüm ve inanıyorum ki bunu hep beraber el birliği içerisinde gerçekleştireceğiz.'

Sayfa Yükleniyor...