30 bin arı Kırklareli sokaklarını bastı

Kırklareli'nde ana arının çıkması sonucu kovanı terk eden yaklaşık 30 bin arı, 2 saatlik bir çaba sonucu bir sepete sokuldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.05.2010 - 20:17

30 bin arı Kırklareli sokaklarını bastı

Kocahıdır Mahallesi Kırk Şehitler Sokağı'ndaki evinin bahçesinde arıcılık yapan Deniz Kiplikaya'ya ait kovandaki ana arının terk etmesi üzerine yaklaşık 30 bin arı da kovandan çıkarak Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan bir süs fidanına kondular.

Kaçan arılarını motosikletle takip eden Kiplikaya, daha sonra kent merkezindeki arıları, yaklaşık iki saat süren çaba sonucu çeşitli yöntemler deneyerek vatandaşlarında korku ve şaşkın bakışları arasında bir sepete sokmayı başardı.

Güvenlik güçlerinin de yardımı ile arıları sepete koymaya başaran Kiplikaya, ana arının çıkması üzerine yaklaşık 30 bin arısının kovanı terk ettiğini söyledi.

Kiplikaya, arılarını kimseye zarar vermeden sepete koymayı başardığı için mutlu olduğunu kaydetti.

Trakya Veterinerler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Karaman, yaptığı açıklamada, bir kovanda ortalama 50-60 bin arının bulunduğunu belirtti.

Kovandan kaçan arıların yeniden kovana girmesini sağlamak için çok değişik yöntemler olduğunu ifade eden Karaman, şöyle devam etti:

''Arıcılık yapan herkes bu metotları bilir. Kolonideki arı beyini tespit ettikten sonra, bu arı beyi çeşitli metotlar denenerek kovana sokulur. Kolonide, arı beyinin peşinden kovana girer. Arıcılığın metotlarını bilenler için kaçan arıyı sepete koymak 10 dakikalık iştir.''

Sayfa Yükleniyor...