550 vekil, 800 oy!

TBMM’de hükümet için yapılan güven oylamasında milletvekillerinin hem elektronik sistem hem de oy pusulası kullanması karışıklığa neden oldu. 800 oy kullanıldığı tespit edilirken, bu oyların 644’ünün de “evet” olduğu görüldü. Daha sonra yapılan yeni oylamada ise hükümet 322 oyla güvenoyu aldı.

Haberler 13.07.2011 - 17:20

550 vekil, 800 oy!

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde çalışmalarını sürdüren Genel Kurul'da, hükümet için güven oylaması yapıldı.

Güven oylaması sırasında, elektronik sistemle oylama yapılırken bazı milletvekilleri sisteme giremedi. Yeni milletvekillerinin sisteme giremeyenlere yardımcı oldu. Ancak, sisteme giremeyen çok sayıda milletvekili oy pusula gönderdi.

Sadık Yakut, milletvekillerinin sisteme giremediğini belirterek, ''Acele etmeyin, tüm pusulaları alacağız'' dedi.

Oy pusulası gönderiminin yoğunlaşması üzerine, Yakut milletvekillerinin hem elektronik sisteme girerek oy vermek istemesi ve hem de pusula göndererek oy kullanması nedeniyle birleşime beş dakika ara verdi.

800 OY ÇIKTI
Yapılan oy sayımında 800 milletvekilinin oy kullandığı belirlendi. Bu oyların 644’ünün ise “evet” olduğu tespit edildi.

Bu karışıklık nedeniyle yapılan yeni oylamanın ardından gerçekleştirilen sayım işlemi yaklaşık 1.5 saat sürdü.

495 milletvekilinin katıldığı oylamada 322 milletvekili “evet”, 173 milletvekili de “hayır” oyu verdi.

'BU İMTİHANI BERABER VERECEĞİZ'
Güven oylamasının ardından kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teşekkür konuşması yaptı.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Önümüzde çok iddialı, yoğun bir sürecin olduğunu biliyorum. İnanıyorum ki egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olduğu bu kutlu çatı altında büyük bir mücadeleyi, geleceğe yönelik, hep birlikte vereceğiz. Buradaki dayanışmamız, birliğimiz, beraberliğimiz ülkemizi, Türkiyemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmada önemli bir imtihan olacaktır. Bu imtihanı beraber başaracağız, beraber vereceğiz.''

ERDOĞAN-BAHÇELİ TOKALAŞTI
Erdoğan, konuşmasının ardından AK Parti sıralarında grup başkanvekilleri, CHP grup başkanvekilleri ve bazı milletvekilleri ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı.

Sayfa Yükleniyor...