Rize Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 1,5 yaşındaki kızı Şeymanur Özalp'i 6. kattaki evinin penceresinden atarak öldürdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan 38 yaşındaki Derya Özalp katılmadı. Özalp'i avukatı Ali Turgut temsil etti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Recep Sancaktutanoğlu, evinin olayın olduğu binanın karşısında olduğunu belirterek, ''Olay günü balkondaydım. Çocuğu pencerede tek başına gördüm. Yanında kimse yoktu. Açık olan pencerede ayağa kalktı. 'Çocuk düşecek' diye bağırdım. Düşeceğini anlayınca düşüşünü görmemek için içeri girdim. O anda bir ses geldi. Tekrar balkona çıkınca bir kişinin çocuğu otomobille götürdüğünü gördüm'' diye konuştu.

Baba Abutalip Özalp de daha önce eşinden şikayetçi olmadığını ancak şimdi mahkemeye şikayetçi olduğuna dair dilekçe verdiğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Hakim Ömer Köroğlu'nun, daha önce annesinin çocuğunu attığına inanmadığını, bu nedenle şikayetçi olmadığını söylemesine rağmen şimdi neden şikayetçi olduğunu sorması üzerine Özalp, şunları söyledi:

''Eşimin tahliye edilmesinin ardından kendisiyle defalarca konuşup tartıştım. Olayın nasıl olduğunu sordum ama beni ikna edemedi. 'Çocuğum değil mi atarım da severim de. Günü bitmişti öldü' diye konuştu. Ayrıca olay günü yattığı yerden çocuğu görmesi gerekiyordu. Olayda büyük ihmali olduğunu düşünüyorum. Kafam çok karışık. Bu nedenle şikayetçi oldum. Artık evimde uyuyamıyorum, kalamıyorum. Hayatımdan endişe eder hale geldim. Karakola gidip eşimi evden almalarını istedim. Suçluysa cezalandırılsın.''

ÇOCUĞU KASTEN ATTIĞINA DAİR DELİL BULUNAMADI
Cumhuriyet savcısı, mütalaasında, yargılama neticesinde sanık Derya Özalp'ın öz çocuğunu kasten pencereden atarak öldürdüğüne ilişkin delil bulunmadığından dolayı, kasıtla değil, taksirle çocuğunun ölümüne neden olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Olay günü sanığın yatak odasının penceresinin camını, daha önce çocuğunun cama çıktığını bildiği halde kayıtsızca açık bırakarak anne yükümlülüğünü taksirle ihlal ettiğini ifade eden cumhuriyet savcısı, mütalaasında şu ifadelere yer verdi:

''Böylece çocuğunun camdan düşerek ölümüne taksirle sebebiyet verdi. İhmalli davranışı bulunuyor. Bu nedenle sanığın taksirle hareketi sonucu neden olunan olay, kişinin kendisi ve ailesinin mağdur olmasına neden oldu. Buna göre, TCK'nın ilgili maddesi hükmünce 'Ceza verilmez' hükmü dikkate alınarak ceza verilmesine yer bulunmuyor. Sanık, öz çocuğunun ölümüne neden olduğu için yüklü acı ve ızdırap çekiyor. Bu nedenle ceza verilmesine yer olmadığı talep ve mütalaa olunur.''

Avukat Turgut da müvekkilinin beraatini, aksi halde ise lehine hükümlerin uygulanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, mütalaaya uygun olarak, sanığın çocuğunu pencereden atarak öldürmediği kanaatine vararak beraatine hükmetti.

Rize'de, 27 Haziran’da, Derya-Abutalip Özalp çiftinin 1,5 yaşındaki kızları Şeymanur Özalp, 6. kattaki evin penceresinden düştükten sonra kaldırıldığı hastanede ölmüştü. Görgü tanıklarının ifadesi doğrultusunda, Şeymanur'u pencereden atarak öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan anne Derya Özalp, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Hakkında ''ağırlaştırılmış müebbet hapis'' istemiyle dava açılan sanık Özalp, olay yerinde yapılan keşif sırasında tanık Zekiye Maşalacı'nın ifade değiştirmesinin ardından yapılan duruşmada tahliye edilmişti.