84 operasyonda yarım ton uyuşturucu

İstanbul'da gerçekleştirilen 84 ayrı operasyonunda, 455 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi, 201 kişi gözaltına alındı.

11.07.2009 - 15:45

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 20 gün içinde kentin çeşitli ilçelerinde ve Atatürk Havalimanı'nda toplam 84 operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda, aralarında yabancı uyrukluların da olduğu 201 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerin üst, araç ve evlerinde yapılan aramalarda, 287 kilogram eroin, 141 kilogram esrar, 12 kilogram kokain, 8 kilogram afyon sakızı, 6 kilogram metamfetamin isimli uyuşturucu madde, 1 kilogram ağırlığında bin 120 adet captagon ve extasy hap ile uyuşturucu satışından temin edildiği tespit edilen bin 900 avro, 4 bin 750 dolar, 6 bin 900 TL ve 7 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, ilgili adliyelere sevk edildi.

GEMİDE UYUŞTURUCU OPERASYONU
Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Maltepe'de bir eve düzenlenen baskında 32 kilogram eroin ele geçirildi. Uyuşturucunun bir gemi ile İspanya'ya gönderileceğini tespit eden polis, satıcı kılığında uyuşturucuyu taşıyacak geminin 3. kaptanı ile bağlantı kurdu.

Uyuşturucuyu gemide teslim edeceklerini bildiren satıcı kılığındaki narkotik polisleri, İzmit Eskihisar açıklarındaki yük gemisine baskın düzenleyerek uyuşturucu maddeyi bir iple gemiye çekmeye hazırlanan 3. kaptan C.F'yi gözaltına aldı.

Olayla ilgili gözaltına alınan 13 kişiden, uyuşturucu maddenin yurt dışına gönderilmesini organize eden K.A ve 3. kaptan C.F'nin aralarında olduğu 10 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SULUKULE'DE UYUŞTURUCU TESLİMATI
Van'dan getirilen esrar maddesinin el değiştireceği ihbarını alan güvenlik güçleri, Fatih'te bir minibüsü takibe aldı.

Yapılan takibin ardından Sulukule'de eski bir binanın önünde duran minibüse binadan çuvallar yüklendiğini gören polis ekipleri, suçüstü baskın düzenleyerek, 58 kilogram esrar ele geçirdi.

Esrarın Van'dan getirilmesine aracı olan S.G ve esrarın Fatih Sulukule ve Beyoğlu Tarlabaşı'nda dağıtımını sağlayacak L.İ ile birlikte toplam 13 kişi yakalandı.

METAMFETAMİN MADDESİ
Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda ise, ABD'den Türkiye'ye gelen, buradan da Japonya'nın Osaka kentine gitmekte olan Japon uyruklu H.M ve Y.H'nin valizlerindeki gizli bölmelerde 6 kilogram Metamfetamin isimli uyuşturucu madde ele geçirildi.

Narkotik polisleri, kristalize halde olan ve amfetaminin bir türevi olan metamfetamin maddesinin, Amerika ve Uzak Doğu'da zenginler arasında popüler bir uyuşturucu madde olduğunu, Japonya'da gramının 100 dolardan satıldığını bildirdiler.

Olayla ilgili gözaltına alınan Japon uyruklu 2 şüpheli, işlemlerinin tamamlanmasının ardından çıkartıldıkları Bakırköy Adliyesince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...