Doğa Derneği'nden bu konuda şu açıklama geldi:

İlişkili Haberler


İkizdere’nin sit alanı ilan edilmesi üzerine Meclis’e gönderilen ve tüm sit alanları ile diğer koruma alanlarında HES ve benzeri yapılaşmaların önünü açan Tabiatı Koruma Kanunu AB nezdinde de tartışmaya açıldı. Kanunun Meclis’e gönderilmesinin ardından açıklama yapan Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, bu çalışmanın AB uyum yasaları çerçevesinde hazırlandığını ve HES’ler ile bir ilişkisi olmadığını ifade etmişti.

Dün AB tarafından yayınlanan Türkiye ilerleme raporunda ise kanun tasarısının Türkiye’deki koruma alanları ağını zayıflatacağının ve pek çok canlının neslini tehlikeye sokacağının altı çizildi. AB’nin hazırladığı raporda Türkiye’nin doğa koruma uyum yasaları ile ilgili hiçbir ilerleme kat edemediğinin altı çizildi. AB aynı zamanda ilk defa HES projelerinin doğa üzerindeki olumsuz etkilerinin altını çizerek, bu bölgelerde yaşayan halkların tepkilerini hatırlattı. AB'nin açıklamasında ayrıca doğa koruma ile ilgili sorumlu bir kurumun olmadığı ifade edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, “AB’nin yaptığı açıklama Türkiye’de uzun zamandır farkında olduğumuz bir gerçeğe ışık tutuyor. Biz, bu topraklarda yaşayan insanlar, AB istediği için değil, kendi köklerimiz olan doğa ve uygarlık mirasımızı korumak için harekete geçmeliyiz. Türkiye'nin doğası üzerinde yürütülen yıkım politikası, AB standartlarından evvel Anadolu insanının kamu vicdanını ihlal etmektedir” dedi.