"AB ve ABD Türkiye'ye gereken desteği vermeli"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Avrupa Birliği’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sergilediği tavrı sert biçimde eleştirdi. Brüksel merkezli Politico medya kuruluşu için bir makale kaleme alan Kalın "AB üyeliğini destekleyen Türk vatandaşları bile derin bir hayal kırıklığı yaşıyor” ifadelerini kullandı.

NTV Haber 19.08.2016 - 00:17

"AB ve ABD Türkiye'ye gereken desteği vermeli"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Avrupalı liderlerin tavrını eleştirdi.

Avrupa'da yakından takip edilen Brüksel merkezli Politico medya kuruluşu için bir makale kaleme alan Kalın, “Avrupa Birliği kendisini demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün hamisi olarak gösteriyor; ama herhangi bir aday ülkede demokrasiye karşı yaşanan en büyük saldırıya zayıf tepki göstererek hayal kırıklığı yarattılar” ifadelerini kullandı.

Kalın, Avrupalı liderlerin ülkedeki birlik beraberlik ruhunu görmezden geldiğini söyleyerek, “AB liderlerinin ilk açıklamalarındaki muğlaklık, öfkeye ve komplo teorilerinin ortaya çıkmasına sebep oldu. Avrupalılar, darbeyi kayıtsız şartsız kınayıp darbecilerin adalete teslim edilmesine destek olacaklarına, Türk liderlere ‘cuntacılara hesap sordukları’ gerekçesiyle saldırmayı seçti” dedi.

Kalın, darbe girişimi sonrasında hiçbir Avrupalı liderin Türkiye'yi ziyaret etmediğini hatırlatarak makalesinde şu ifadelere yer verdi:

“Avrupalı liderleri Türkiye’ye giderek Türk halkı, Meclis’i, Cumhurbaşkanı ve hükümeti ile dayanışmalarını sergilemekten alıkoyan nedir? Avrupa Birliği’nin itibarı tehlike altında. Brüksel tanklara ve F16’lara kafa tutan yiğit Türk halkına daha yakın davranmalı. Türkiye’ye soğuk davranarak yalnızca önemli bir müttefiki kendilerinden uzaklaştırmıyor, aynı zamanda kendi değerlerine ve ilkelerine ihanet ediyorlar.”

AB'yi Türkiye'ye verdiği sözleri tutmaya çağıran Kalın, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkının tanınması gerektiğini belirtti. FETÖ ile mücadelede Avrupa ve ABD'nin Türkiye'ye gereken desteği vermesi gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...