Bekir Bozdağ ABD ile yaptığı Gülen görüşmesini anlattı

Adalet Bakanı Bozdağ, dün ABD'li mevkidaşı  Jeff Sessions ile Gülen'in iadesi konusunda yaptığı telefon görüşmesini anlattı. Bozdağ görüşmede FETÖ elebaşı Gülen'in Türkiye için ne anlam ifade ettiğini aktardığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.03.2017 - 16:04

Bekir Bozdağ ABD ile yaptığı Gülen görüşmesini anlattı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD'li mevkidaşı Jeff Sessions ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin, "FETÖ elebaşı terörist Gülen'in 'ye iadesinin Türk halkı ve Devleti için ne anlam ifade ettiğini kendileriyle paylaştım. Türkiye'nin beklentilerini kendilerine ifade ettim" dedi.

Sinop'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, ABD'li mevkidaşıyla telefon görüşmesinin hatırlatılması üzerine, Sessions'a göreve başladıktan sonra gönderdiği tebrik mektubunda da FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in geçici tutuklanması ve iadesine ilişkin beklentiyi ilettiğini söyledi.

Sessions ile telefon görüşmesi talebinde bulunduğunu belirten Bozdağ, görüşmenin dün gerçekleştiğini ifade etti. ABD Adalet Bakanlığı görevine getirilen Sessions'u kutladığını ifade eden Bozdağ, görüşmede FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin talepleri de ilettiğini anlattı.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

"FETÖ elebaşı terörist Gülen'in Türkiye'ye iadesinin Türk halkı ve Türkiye Devleti için ne anlam ifade ettiğini kendileriyle paylaştım. Türkiye'nin beklentilerini kendilerine ifade ettim. Çünkü terör örgütü lideri Fetullah Gülen, Pensilvanya'dan şu anda Türkiye aleyhine, terör örgütünü herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın yönetmeye devam etmektedir. Bu durum iki ülke arasındaki ilişkilere, iki ülke halklarının birbirine bakışına zarar vermektedir. Bunu kendilerine ifade ettik. Şunun altını özellikle çizdim, ABD ve ABD halkı için 'Usame Bin Ladin' dendiğinde ne anlam ifade ediyorsa Fetullah Gülen ismi de Türkiye ve Türk halkı için aynı anlamı ifade etmektedir."

Gönderilen dosyaların ivedilikle değerlendirilmesini istediklerini dile getiren Bozdağ, geçici tutuklama talebinin gereğinin yapılması ve iade sürecinin gerçekleştirilmesi isteğini yinelediğini bildirdi.

Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da dün Sessions ile görüşme yaptığını belirtti.

ABD'nin yeni yönetiminden FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin olumlu adımlar beklediklerine işaret eden Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında ileride yapılacak görüşmede de bu konunun ana gündem maddesi olacağını değerlendirdiğini söyledi.

Bozdağ, Gülen'in Türk yargısının önüne çıkarılarak hesap vermesinin sağlanması konusunda hükümet olarak tüm yöntemleri kullanmaya devam edeceklerini bildirerek, "Fetullah Gülen eninde sonunda Türkiye'ye getirilecek ve Türk yargısının önüne çıkarılacaktır. Bu, bugün olur, yarın olur. Bunun kaçışı yok." ifadelerini kullandı.

NORVEÇ'E KINAMA

"FETÖ şüphelisi 4 Türk subay ile bir askeri ataşenin Norveç'e ilticasının kabul edilmesine" ilişkin soru üzerine Bozdağ, Batılı ülkelerde Türkiye'ye zarar verenlere, onun aleyhine çalışanlara üst düzeyde korumalar sağlandığını vurguladı.

Bunlara mültecilik statüsünün verilebildiğini anlatan Bozdağ, bunun ardından uluslararası hukuk çerçevesinde iade süreçlerinin tıkandığına işaret etti.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Norveç'te yer alan haberlere bakıldığında darbeci bazı subaylara sığınma hakkı tanınmış durumda. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Avrupa, darbecilerin, teröristlerin, katillerin sığınacağı bir güvenli liman olmamalıdır. Demokrasiye, hukuk devletine inananlar, hukukun evrensel ilkelerini ve demokratik değerleri savunanların, bu değerlerin, ilkelerin gereği neyse onu da yapmaları lazım. Biz Türkiye olarak bu beklentilerimizi hep ifade ediyoruz. Gerek Norveç gerekse diğer Batılı ülkeler hem hukukun evrensel ilkelerini Türkiye söz konusu olunca pervasızca çiğniyorlar hem de demokratik değerleri Türkiye söz konusu olunca göz ardı ediyorlar. Bu açık bir çifte standarttır. Kabul edilemez bir durumdur. Norveç'in aldığı bu kararı kınıyorum. Sadece Türkiye aleyhine olduğu için kınamıyorum, aynı zamanda hukukun evrensel ilkelerini çiğnedikleri, demokratik değerleri yok saydıkları için kınıyorum. Kim darbecileri, teröristleri himaye ederse, günün birinde himaye ettikleri bu kişilerden Türkiye'nin zarar gördüğü gibi başka tür zararlar görmekle karşı karşıya kalabilirler."

Sayfa Yükleniyor...