ABD'li astronotlar oyunu Rusya'da kullandı

ABD’li astronotlar Uzay’da oy kullanma imkanları bulunsa da ellerini çabuk tutarak bu işi Dünya’dan gerçekleştirdi.

06.11.2012 - 11:43

ABD'li astronotlar oyunu Rusya'da kullandı

ABD’deki seçim gündemi, Uzay’da görev yapan astronotların da oy kullanıp kullanamayacağı sorusunu gündeme getirdi. Yeryüzünden yüzlerce kilometre yükselikteki Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yerden gönderilen dijital oy pusulaları, astronotlara oy kullanma şansı sunuyor. Dijital pusulalar, doldurulduktan sonra Dünya’ya gönderiliyor ve NASA güvenliği garantisi altında seçim merkezine veri olarak transfer ediliyor.

ABD’li astronotlar, 1997 yılında kabul edilen bir yasayla Uzay’da oy kullanmaya başladı. Uzay’da ilk oy kullanan astronot, aynı yıl Rusların Mir Uzay İstasyonu’nda bulunan David Wolf oldu.

NASA sözcüsü Jay Bolden, Space.com’a yaptığı açıklamada, “Bu tıpkı yabancı bir ülkede oy kullanmak gibi... Wolf oy kullandığı esnada yabancı bir uzay istasyonundaydı” dedi.

Wolf, 1997 yılında yerel bir seçimde oy kullandı. Bir başkanlık seçiminde oy kullanan ilk astronot ise Leroy Chiao oldu. Chiao 2004 yılındaki seçimde ISS’nin komutanlığını yapıyordu. Uzay laboratuvarı ISS, ilk görev ekibinin ulaştığı Kasım 2000’de göreve başladı.

ABD'li astronot Kevin Ford ve Rus kozmonotlar Oleg Novitskiy ile Evgeny Tarelkin'in 23 Eylül'de Uzay'a ateşlendi. ABD'li astronot Kevin Ford ve Rus kozmonotlar Oleg Novitskiy ile Evgeny Tarelkin'in 23 Eylül'de Uzay'a ateşlendi.

BU KEZ ERKEN DAVRANDILAR
ISS’de görev yapan mevcut ekipte bulunan altı astronottan ikisi ABD’li. 33’üncü Keşif görevinin komutanı Sunita Williams ve uçuş mühendisi Kevin Ford, ellerini çabuk tutarak atmosfer dışına ateşlenmeden önce Dünya’da, Uzay'a gönderilecekleri ateşlemenin gerçekleşeceği Rusya'da oy kullandı.

Williams ve Ford, Kazakistan’ın Baykonur Cosmodrome Uzay Üssü’nden sırasıyla Temmuz ve Ekim aylarında Uzay’a gönderildi. Her ikisi de Rusların Soyuz uzay aracıyla uzay istasyonuna ulaştı. Kasım ayında ISS’yi terk edecek Williams’ın ardından, Ford Mart 2013’e kadar ISS’de komutanlık görevinde bulunacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...