Abdullah Cömert davasında polisin tutuklanması talebine ret

Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’le ilgili davada, sanık polisin tutuklu yargılanması talebi reddedildi. Karara tepki gösteren Cömert’in ailesi “Adalet istiyoruz. Oğlumun canı o kadar ucuz değil” diye konuştu.

Anadolu Ajansı 09.10.2015 - 14:47

Abdullah Cömert davasında polisin tutuklanması talebine ret

Hatay'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili davanın görülmesine Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada Abdullah Cömert’in annesi Hatice, babası Edip ve kardeşi Adnan Cömert ile avukatlar hazır bulundu.

Sanık Ahmet Kuş ise duruşmaya Mersin'den sesli ve görüntülü bilişim sistemi aracılığıyla katıldı.

Tanıkların ifadeleri okunduktan sonra olay anına ait MOBESE kayıtları izlendi.

Cömert'in yakınları, sanık Ahmet Kuş'un tutuklu yargılanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanığın tutuklanması talebini reddederek, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 20 Kasım'a erteledi.

Delillerin ve ses kayıtlarının ortada olduğunu belirten Müşteki avukatı Hatice Can, sanığın tutuksuz yargılanmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Duruşmanın delil yetersizliği nedeniyle ertelendiğini dile getiren Can, “Jandarma kriminale tekrar CD gönderildi. O sonuçlar geldikten sonra esasa ilişkin karar noktasına gelinecek" dedi.

“BU KAN LEKESİNİ ÜZERLERİNEN ATMALILAR”

Baba Cömert ise o dönemdeki polis amirlerine seslenerek, "Bu kan lekesini üzerlerinden atmaları lazım. Kuş, suç işlemişse başkalarının üzerinde kalmaması lazım. Bu polisin adilce yargılanıp ceza almasını istiyorum" dedi.

“NE KANUN VAR NE ADALET”

Anne Cömert de "İnsan hayatı o kadar ucuz olmamalı. Benim oğlumun canı o kadar ucuz değil. Biz buraya adalet için geldik. Ben hasta halimle bin 300 kilometre uzaktan geldim. Kanunun vicdanlı olmasını istiyoruz ancak ne kanun var ne de adalet" ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sırasında adliye önünde toplanan 15 kişilik grup, slogan attı.

Abdullah Cömert, 2 Haziran 2013'te Gezi Parkı eylemleri sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülü nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...