Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM'de yaptığı açıklamada AK Parti'ye çok zor dönemlerde geldiğini hatırlatarak "Seçkincilerin toplumu korkutmaya çalıştığı bir dönemde geldim. O zaman da şimdi de sesimi kısmadım" dedi.

Kendisinin AK Parti'nin derin vicdanı olduğunu dile getiren Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birçok AK Partili'nin benim gibi düşündüğünü sanıyorum. İstanbul'daki betonlaşmaya karşı olduklarını biliyorum. İstanbul'un silüetini bozan yapılarla ilgili Bakanlık görevindeyken de itirazda bulunmuştum. Yeni bir şey söylemiyorum."

Parti içinde seslendirdiği bu düşünceleri dışarıda söylememesi yönünde telkinde bulunan iyi niyetli arkadaşları olduğunu kaydeden Ertuğrul Günay, "Ben bu tavrımla da Ak Parti'ye katkı yapacağım düşündüğüm için devam ediyorum" diye konuştu.

Bugünkü tartışmanın Gezi Parkı olmadığını belirten eski bakan, "Toplumsal bir rahatsızlık var. Suhuletle, nezaketle aşılabilirdi. Cuma günü o şiddet olmasaydı" dedi.

3 haftadan ülkede üzüntü verici olaylar yaşandığı dile getiren Günay, "Sokaklar oldukça öfkeli insanlarla doldu taştı. Anlayışsız, haksız ve kaba davranışlar sokaktaki insanların sayısının milyonlara ulaşmasına neden oldu" dedi.

Bazı bozguncular ve kışkırtıcıların bu kalabalıkların arasına ve arkasına saklanarak, toplumun huzurunu tehdit ettiğini kaydeden Günay polisin tavrını ise şöyle değerlendirdi: "Aldıkları emirlerin karşısında çaresiz ve moralsiz olan güvenlik güçleri, haksız ve gereksiz hatta bazen haklı ve ölçüsüz müdahale ile olayların derinleşmesine neden oldular."

Olayların boyutunun değiştikçe uluslararası komplodan söz edilmeye başlandığını belirten Günay, "Ama başlangıç noktasını ve süreci nasıl yönettiğimiz göz önünde bulundurulursa, başarısız yönettiğimiz ortaya çıkacaktır. Özeleştiri yapma ihtiyacıyla yüzyüze geleceğiz" dedi.