Adana polisinden film gibi operasyon

Adana'da uyarıcı hap üreten bir imalathaneye düzenlenen operasyonda aralarında Interpol'ün aradığı bir kişinin de bulunduğu 7 zanlı gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 10.01.2010 - 14:26

Kentte yüklü miktarda uyarıcı hap imalatı yapıldığı yönünde bilgi alan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği ekipleri, konuyla ilgili araştırma başlattı.

Yaklaşık 3 ay süren teknik takip ve istihbarat çalışmaları sonucu ekipler, zanlıların ürettikleri ilk 450 adet hapı piyasaya sürmeye çalıştığını belirledi. Kurtuluş Mahallesi'ndeki bir restoranda satış işlemi gerçekleştirilmek istenildiğini belirleyen ekipler, operasyon düzenleyerek, zanlıları gözaltına aldı.

Aynı saatlerde Özel Harekat timlerinin de katılımıyla yaklaşık 100 polis, Meydan ve Mahfesığmaz mahallelerinde 8 ayrı adrese operasyon düzenledi.

Kapıları ''koç boynuzu'' adını verdikleri çelik balyozla kıran Özel Harekat timlerinin ardından, ''Angel'' isimli narkotik köpeği eşliğinde ekipler arama yaptı.

Aramada, Türkiye'de ilk kez üretilen metamfetamin hammaddeli ''Ice'' adındaki uyarıcı madde ele geçirildi. Zanlıların, bunu ''A'' logolu haplar halinde ürettikleri belirlendi.

Operasyonda, çete lideri olduğu belirtilen M.M.P. ile Ç.K.P, Ş.B, A.Y, E.U, A.C. ve uyarıcı hapın imalatı için yurtdışından gelen Yavuz T. gözaltına alındı.

KONFEKSİYON ATÖLYESİNDE İMALAT
Şebeke üyeleri fark edilmemek için, birkaç ay önce, mahalle arasında, etrafı tamamen evlerle çevrili bir konfeksiyon atölyesini kiraladı.

Atölyedeki dikiş makinelerini dahi çıkarmayan çete üyeleri, içerinin görünmemesi için tüm camları bez ve karton parçalarıyla kapattı.

Çevredeki vatandaşların, ''hayırlı olsun'' ziyaretlerini kabul etmeyen çete, camlarının neden içerisi görülmeyecek şekilde kapalı olduğunu soran mahalle halkına ise ''şimdilik üretim iznimiz yok, 1-2 ay sonra alacağız. Ürettiğimiz gömlek ve pantolonların satışından kazanırsak resmi üretime geçeceğiz'' diye yanıtlar verdi.

ÜRETİM ''DOKTOR''UN GÖZETİMİNDE
Daha önce ecstacy türü uyuşturucu hap satışında aracılık eden çete üyeleri, daha büyük çaplı bir üretim yapabilmek için yurt dışından ''Doktor'' lakaplı Yavuz T'yi getirdi.

Avusturya, Hollanda ve İngiltere'de metamfetamin bazlı uyarıcıların üretimi, hap halinde piyasaya sürülmesinde büyük rol oynadığı öne sürülen Yavuz T, konfeksiyon atölyesindeki uyarıcı imalathanesinde formülleri ayarlayarak, çeteyi seri üretime hazırladı.

Interpol tarafından da aranan Yavuz T'nin değişik tarihlerde Türkiye'ye sahte kimliklerle giriş yaptığı da tespit edildi.

36 SAAT ETKİ GÖSTEREN ''ICE''
Yavuz T'nin üretimi için özel olarak yurt dışından geldiği ''Ice'' adlı maddenin, bağımlılar arasında tüm dünyada yaygın uyarıcı hap olarak kullanılan ecstacyden 3 kat daha etkili olduğu belirtiliyor.

İçinde metamfetamin de bulunan ecstacynin 12 saate ulaşan uyarıcı etkisi bulunurken, ana maddesi metamfetamin olan ''Ice'' 36 saat süreyle etki gösteriyor.

Kristal metamfetaminin daha yüksek bir seviyesi olan ve bir takım kimyasal süreçlerden geçerek cam gibi görünmesi sağlanan uyarıcının 3.5 kilogramlık tozundan 100 bin adet hap üretilebiliyor. Kentte yakalanan zanlıların da tanesini 20 liradan satarak uyarıcı haplardan toplamda 2 milyon lira gelir elde etmeyi hedefledikleri belirtiliyor.

Uzun süreli kullanıcılar, gördükleri halüsinasyonlar sonucu vücudunun içinde böcekler olduğuna inanarak, bunları elleriyle derisini parçalayıp, çıkarmaya çalışıyor.

Bazı uzmanlar tarafından eroinden daha kuvvetli bağımlılık yaptığı ifade ediliyor.

Türkiye'de bugüne kadar sadece 1990'lı yılların sonunda İstanbul'da düzenlenen bir operasyonda az miktarda yurt dışından getirilmiş bu maddeden ele geçirildiği kaydedildi.

Ev ve iş yerinde yapılan aramada, toplam 14 kilo 170 gram uyarıcı hapın üretiminde kullanılan toz halindeki madde, 3.5 kilogram ''Ice'', ayrıca, içeriği nedeniyle metamfetamin üretiminde kullanılan 16 kutu grip ilacı bulundu.

Plastik ve cam şişelerin içinde ise toplam 10 kilogram sıvı madde ele geçirildi. Uyarıcı hapın imalatında kullanılan sıvı ve diğer toz halindeki maddelerin içeriğinin kesinlik kazanması için Bölge Kriminal Laboratuvarına gönderildiği belirtildi.

Aramalarda ayrıca, çok sayıda deney tüpü, plastik boru, 3 adet el mikseri, 1 adet hamur makinesi, süzgeç, fırın, baskın anında deney tüplerini kırmak için kullanılan çekiç, tava, hassas terazi ele geçirildi.

ŞALGAM VE CEZERYELİ KUTLAMA
Bu arada, operasyonun ardından KOM Şube Müdürlüğü ekipleri, başarılarını birimlerinde düzenledikleri küçük bir partiyle kutladı.

Şube Müdürü Ahmet Mithat Dobur, personeline bölgenin yöresel tatları arasında yer alan şalgam suyu ile cezerye ikram etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...